btbilgi

Şirketler işlerini büyütmeye odaklanırken çok önemli bir konuyu atlama eğiliminde. Bu da yıkıcı doğal felaketler karşısında ne yapacakları. İstanbul’da geçtiğimiz haftalarda yaşanan 5.8 şiddetindeki deprem, sadece sesli iletişimde aksamalara yol açtı. Fakat biraz daha büyük olsa neler yaşanabileceği konusunda da herkese örnek olması gerekiyor. Yönetilen hizmet çözümleri sağlayan Clonera’nın bir raporu, firmaların felaket kurtarma planlarının eksik olduğunu, deprem ve sel gibi büyük doğal afetler karşısında iş sürekliliğini koruma konusunda sınıfta kaldıklarına işaret ediyor.

Clonera’nın araştırması sonucunda, şirketlerin yarısının bir felaket kurtarma planına sahip olmadığı saptanmış durumda. Bu da iş sürekliliği bilincinin yeteri kadar anlaşılmadığını ortaya koyuyor denilmekte. Yaşadığımız deprem düşünülünce, uzmanların hep bahsettiği olası büyük İstanbul depreminde birçok şirketin dijital varlıklarının tamamını kaybetmesi mümkün. Yani şirketler geri dönülmesi imkansız iş kesintisi riskiyle karşı karşıya kalabilecekler.

Raporda doğal afetlerden kaynaklanabilecek iş kesintilerinin her an yaşanabileceğine dair şirketlerin yeretince bilinçli olmadığı aktarılmış. Bu tarz felaketler karşısında şirketlerin veri merkezlerinin doğrudan etkilendiği belirtiliyor. Deprem durumunda iş kesintilerinin yaşanmaması için, hem kullanılan veri merkezlerinin hem de felaket kurtarma merkezlerinin fay hattı üzerinde olmamasına dikkat edilmesi önerilmiş.

Araştırma sonuçlarına bakılınca, felaket kurtarma planına sahip olmayan her üç şirketten ikisinin sistemlerini geri yükleseler dahi uygulamalarını sürdüremediği ortaya çıkartılmış. Raporda her dört şirketten birinin de felaket kurtarma testi gerçekleştirmediği bilgisi veriliyor. Şirketlerin yüzde 65’i felaket kurtarma çözümlerinin maliyetini yüksek buluyor. Yarısı ise mevcut sistemlerinin kendilerini felaketlerden kurtaramayacağına inandıklarını söylüyorlar.

Çoğu şirketin kapsamlı bir kurtarma çözümü sayesinde sistemlerine zarar verecek büyük bir depremden en az zararla çıkabileceği ifade edilmekte. Rapora göre özellikle depremle birlikte işleri kesintiye uğrayan şirketlerin, deprem sonrasında zarar görmüş sistemlerinden dolayı işlerinin durduğu hatırlatılıyor. Şirketler sistemlerini geri döndürseler bile, yaşanacak veri kayıpları ile dijital varlıklarının yok olabilmesi söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.