btbilgi

İnternet çağında bazen kimsenin yeterince güvende olmadığını düşünmek çok kolay. Her geçen gün hackerların sıradışı saldırı yöntemleri hakkında haberler okuyoruz. Çeşitli sektörlerden dev markaların ellerinin altından hassas müşteri bilgileri çalınabiliyor. Bu da BT ekiplerini ve güvenlik uzmanlarını her daim sıkıntıya sokmakta. Hele de ağ bağlantılı cihazların ve Nesnelerin İnterneti (IoT) ürünlerinin yayıldığı şu yıllarda, siber suçluların bir sonraki hedefinin ne olacağını asla bilemiyorsunuz.

Donanım güvenlik şirketi nCipher, yaptırdığı yeni bir araştırma ile IoT ürünlerinin artan kullanımını sorgulamayı hedeflemiş. 14 ülkede perakende, tarım, sağlık ve imalat gibi sektörlerde çalışan 1.800 BT güvenlik uzmanı araştırmaya katılmış. ’2019 Global PKI and IoT Trends’ başlıklı çalışmanın raporuna göre BT uzmanlarının yüzde altmış sekizi hackerların herhangi bir IoT cihazının işlevini değiştirebilmesinden endişeleniyor. Yüzde elli dördü ise, IoT cihazlarının kötü niyetleri olan kişilerin uzaktan kontrolü altına girebileceğinden şüpheli.

Her üç katılımcının biri (yüzde 36 oranında) ağ bağlantılı bir cihaz tarafından casusluk operasyonuna uğratılmaktan korktuğunu söylemiş. Aynı miktarda bir katılımcı ise benzer bir yöntem ile paralarının çalınmasından korkuyor. Her dört kişiden biri (yüzde 24 oranla), kendileri hakkında utanç verici bazı bilgilerin arkadaşlarına ve ailelerine sızdırılacağından korkmakta. Beş kişiden biri (yüzde 21 oranla) ise gelecekte ağ bağlantılı klozetlerinin onlara ihanet edip, tüm sırlarını siber suçlulara vereceklerinden endişeli.

Araştırmanın tuhaf bulgularından biri şu: BT uzmanlarına en önemli beş IoT güvenlik özelliğini sıralamaları istenince, çoğu IoT cihazlarına yapılan yamaları ve güncellemeleri son sıraya koymakta. Uzmanların bir kısmının IoT cihazlarının ihtiyaç duyduğu güncellemeler ve güvenlik problemlerinden kimin sorumlu olması gerektiğine bile emin değil.

Firmanın başka bir araştırmasında ise, dünya çapındaki IoT cihazlarının sadece yüzde 28’inin ve IoT veritabanlarının sadece yüzde 25’inin uygun bir şifreleme ile korunduğu ifade ediliyor. Bu raporda kurumların yalnızca yüzde 45’inin ‘şifreleme’ yaklaşımını tüm şirket çapında uygulayabildiğine dikkat çekiliyor.

Bu raporları ele alan ZDnet yazarı Chris Matyszczyk her öğesi, her cihazı internete bağlı bir akıllı evin kullanıcıları için psikolojik bir cehenneme dönüşme ihtimalinden bahsediyor. Matyszczyk teknolojinin herşeyi daha iyi hale getireceğinden emin olduğunu ama bu süreçte kat edilmesi gereken yolun bir cehennem ızdırabına dönüşebileceği fikrini savumakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.