btbilgi

Yıl neredeyse 2020 oldu ve tüm dünya dijitalleşmenin nereye kadar gideceğini görmek için bekliyor. Buna rağmen bazı eski alışkanlıklar tekrar gün yüzüne çıkmakta. Tüm müzik sektörünün dijital, hatta streaming içeriğe kaydığı bir dönemde plaklar hala popüler. 2000’lerin başından itibaren tekrar yükselmeye başlayan plak merakı sayesinde, günümüzde bazı müzik grupları yeni albümlerini CD yerine plak olarak piyasaya sürmeyi bile tercih ediyorlar. Geri gelen bu trend Phonocut gibi çok ilginç ürünlerin de tasarlanmasına yol açmakta.

Phonocut isimli Viyana kökenli startup, kullanıcıların evlerinde kendi plaklarını üretmelerini sağlayan bir cihaz geliştirmiş. Dijital çağda epey analog kalan bu cihaz, dışarıdan yüklenen ses kayıtlarını plağa kazımak için bir elmas kalem kullanıyor. Cihazın kayıt ortamı ise, her biri 10 dolara satılan boş 10 inçlik plaklar.

Cihazın tablası üzerine boş bir plak yerleştiriyorsunuz, bir stereo ses kaynağını bağlıyorsunuz ve çalıştırıyorsunuz. Cihaz ses eşitleme işlemlerinin ardından boş plağa kazıma yapmaya başlayacak. Phonocut’a ses girişi stereo bir minijack üzerinden yapılıyor. Fakat gelecekte kablosuz şekilde ses yükleme de mümkün olabilecek. Ayrıca ses dosyalarını boş plakların 15’er dakikalık iki yüzüne sıkıştırabilmek için kullanılacak bir akıllı telefon uygulaması da var.

Firma cihazla ilgili açıklamasında şunları aktarıyor: “Plağın 1889’daki icadından bu yana, insanlık sadece bir düğmeye basarak kendi plağını kaydetmeyi sağlayacak basit bir masaüstü makinesi hayal ediyor. 1930’lardan bu yana piyasaya bu türden cihazlar sunulmaya çalışıldı. Ama hepsi de düşük ses kalitesi, aşırı karmaşık teknik kullanım veya uygun olmayan fiyatlandırma nedeniyle geniş bir kitleye ulaşmayı başaramadı.”

“Şimdi 2019’da, yani 70 yıldan uzun bir süre sonra plaklar dünya çapında şaşırtıcı bir şekilde geri dönmüş durumda. Fakat üretimleri hala yüksek teknoloji gerektiren, yüksek hacimli presleme tesisleri ile sınırlı. Bildiğimiz gibi teknoloji birçok alanda patlamalar yarattı ve ve artık evde plak üretimini yeniden düşünmek ve yeniden icat etmek için inanılmaz bir fırsatımız var. İşte biz de küresel çapta tanınmış uzmanlardan oluşan küçük bir ekiple tam olarak bunu yaptık.”

Phonocut cihazı şu anda piyasaya sunulmaya hazırlanıyor. Bu amaçla bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası başlatılmış. Cihazın ön sipariş fiyatı 999 Euro’dan başlıyor. İlk ürünlerin 2020 yılının Aralık ayında pazara çıkması planlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.