btbilgi

Windows 10 güncellemeleri genellikle ya popüler işletim sistemini geliştirmek, ya güvenlik ekleri yamaları veya sorunları düzeltme için hazırlanıyor. Fakat bazen tahmin edilemeyen bir biçimde, sorun düzelttikleri gibi başka sorunlara da yol açabiliyorlar. Bunlara örnek Microsoft’un bu hafta içinde, 15 Ekim’de dağıtıma soktuğu Windows 10 sürüm 1809’daki ikinci aylık toplu güncellemesi verilebilir. Firma bu güncellemenin kurumsal bilgisayarlara kurulmamasını rica ediyor.

KB4520062’ kodlu güncelleme aslında güvenlikle ilgili olmayan düzeltmeler içermekte. Bu güncelleme zorunlu bile değil ve opsiyonel. Bu yüzden de kurumsal kullanıcılar yüklemek için acele etmeyebilir. Zaten güncellemenin kurumsal bilgisayarlarda (Windows 10 sürüm 1809 ve Windows Server 2019) kurulduktan sonra ‘Microsoft Defender Gelişmiş Tehdit Koruması’ (Advanced Threat Protection ATP) uygulamasında problemler yarattığı tespit edildiği için, firmanın ricasına uymak yerinde olacaktır.

Güncelleme yüklendikten sonra bazı bilgisayarlarda, Defender ATP güvenlik araçlarının çalışmadığı ve rapor verilerini merkeze göndermediği saptanmış. Windows 10 Enterprise’da yerleşik olarak bulunan Defender ATP hem gelişmiş virüs koruma, hem uç nokta aygıtlarını izleme, hem de tehdit istihbaratı görevlerini üstleniyor.

Microsoft yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Microsoft Defender Gelişmiş Tehdit Koruması hizmeti çalışmayı durdurabilir ve raporlama verilerini gönderemeyebilir. Ayrıca MsSense.exe’deki ‘Olay Görüntüleyicisi’nde (Event Viewer) bir ‘0xc0000409 hatası’ alabilirsiniz. Bu durumdan etkilenen aygıtlara ‘KB4520062′ yamasının yüklenmemesini öneriyoruz. Halen bir çözüm üzerinde çalışıyoruz ve çözümün Kasım ayı ortalarında hazır olacağını tahmin ediyoruz”.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.