btbilgi

Eğer egzersiz ve fitness meraklısı değilseniz, Tonal isimli firmayı bilmiyor olabilirsiniz. Hatta sıkı bir fitness meraklısı bile bilmiyor olabilir, çünkü firma 2015 yılında sessiz sedasız kuruldu. Senelerce hazırlıktan sonra, bu Silikon Vadisi startup’ı ürünlerini ancak geçtiğimiz sene piyasaya sundu. Firmanın ürünü, evinize bir egzersiz sistemi kurmak. Tonal sistemi duvara tutturuyorsunuz ve size verdiği eğitim videoları aracılığı ile ister güçlenme, ister fitness, isterseniz de kardiyo egzersizleri yapmaya başlıyorsunuz. Fakat firma bunun da ötesine geçerek Ekim ayında Tonal Coach A.I. özelliğini de sisteme ekledi.

Tonal Coach A.I. evde yaptığınız egzersizler sonucunda performansınızı ölçüyor ve yapay zeka destekli bir kişisel koç gibi hareket ederek size kendinizi daha da geliştirmeniz için yönlendirmelerde bulunuyor. Sistemi ilk kurduğunuzda bir fiziksel teste giriliyor. Yapay zeka böylece kullanıcının sportif kabiliyetini ve yeteneklerini anlamaya başlıyor. Sistem buradan yola çıkarak size ve hedelerinize uygun farklı egzersizler vermekte. Verilen çalışmaları yaptıkça da, kullanıcının rutinini ilerlemeye dönük biçimde değiştiriyor.

Sektörel profesyoneller tüketicilerin tercihlerindeki değişimleri takip ediyorlar ve trendleri ortaya koyuyorlar. Econsultancy’nin bir araştırmasına göre, günümüzün en başarılı şirketleri entegre pazarlama ve CX (Customer Experience) teknolojisine dayalı kişiselleştirilmiş müşteri deneyimlerini sunanlar olacak. Bu araştırmada en çok dikkat çeken nokta ise, müşterilerden elde edilen verilerin önemi ve bu verilerin ticari kazanım amacıyla en kısa zamanda değerlendirilebilme becerisinin geliştirilmesi olmuş. Yapay zekanın kullanımı da işte tam burada, farklı uygulamalar ile büyük önem taşıyor.

Tonal Coach A.I. kullanıcılara tam da bunu sunmakta, yani özelleşmiş, kişiselleştirilmiş bir egzersiz deneyimi. Sistemin fiziksel kısmında dijital ağırlıklar kullanılmakta. Makine farklı konfigürasyonlara sokularak, kullanıcının ihtiyacı olan her türlü spor salonu egzersizi ev ortamında sunulabilmekte. Sistem direnç bazlı dijital ağırlıklarda çok küçük miktarlarda değişim yapabiliyor. Bu da kullanıcının hiç farketmeden ve zorlanmadan, hedeflerine doğru tutarlı bir süreçle ilerlemesini sağlamakta. Tonal Coach A.I. beraberinde yüzlerce programla geliyor. Kullanıcı istediğini seçebilir veya ilerlemesini tamamen yapay zekaya bırakablir. Makinenin zarifliği ve pratikliği de onu evlerin doğal bir parçası gibi göstererek, özel bir spor odasına yönelik zorunluluğu ortadan kaldırmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.