btbilgi

Diyabet hastalarının dertleri, rahatsızlık ilerledikçe büyük miktarda artmakta. Bu sıkıntıların bazıları kolayca saptanamayacak şeyler, mesela ayaklarında hissetme azlığı gibi. Bu türden sorunlar ileride tedavisi zor cilt ülseri yaralarının oluşumuna yol açabiliyor. Her yirmi diyabet hastasının birinde ayak ülseri oluşabildiği bilgisi verilmekte. En kötü senaryo ise ayağın ampütasyonu ile sonuçlanıyor. İşte bu istenmeyen sonuca kadar gitmemek için, New Jersey’nin Stevens Teknoloji Enstitüsü’nde (Stevens Institute of Technology) özel bir ayakkabı tabanı teknolojisi olan Bonbouton geliştirilmiş.

Bu taban enstitüde kimya mühendisliği alanında doktora yapan Linh Le tarafından hayata geçirilmiş. 2016’dan beri geliştirilen teknolojinin hakları, Le’nin kurduğu ve CEO’luğunu yaptığı bir startup şirket olan Bonbouton tarafından alınmış ve ticarileştirme süreci başlamış. Taban iki yüzeyden oluşuyor ve kenarları kapalı bir ayakkabının içine yerleştiriliyor. Tabanın çeşitli noktalardaki barındırdığı, grafen bazlı basınç ve sıcaklık sensörleri ile devamlı ayak tabanından veri toplanmakta.

Toplanan veriler Bluetooth donanımlı iç taban tarafından özel bir akıllı telefon uygulamasına yollanıyor. Hem Android hem de iOS platformunda bulunabilen bu uygulama, kullanıcının ayak tabanındaki değişiklikleri saptayarak bir lokalize enflamasyonun meydana gelip gelmediğine karar veriyor. Tehlikeli bir durum gözlenirse mobil uygulama kullanıcıyı bir mesaj ile ülser oluşumuna karşı uyarıyor. Uyarı mesajlarının kullanıcı dışında seçilen akrabalara veya doktorlara da otomatik yollanması sağlanabilir. Uygulama uyarının da ötesinde, kullanıcının problem saptandığı anda ne yapması gerektiğine dair acil tavsiyeler de verebilmekte.

Akıllı ayakkabı tabanı Bonbouton diyabetlilerin dostu

Akıllı Bonbouton tabanın içindeki sensör ve veri iletim devreleri şarj edilemeyen pillerle elektrik sağlamakta. Bu pillerin değiştirmeye gerek kalmadan önce dört ay kadar dayanabildiği aktarılmış. İlk parti ürünlerin 2020’nin son çeyreğinde piyasaya çıkması ve bir abonelik servisi ile gelmesi planlanmış. Kullanıcılar servise ayda 25-50 dolar arası para ödeyerek üye olabilecekler. Startup firma ayrıca geçtiğimiz sene GORE-TEX kumaşlarının yaratıcısı Gore ile bir anlaşmaya gitmiş. Böylece iki ortak taban sensörü teknolojisinin her türden ayakkabı için uygulanabilmesi amacıyla beraber çalışacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.