btbilgi

Rüzgar enerjisi dünya çapında ilerlemeye devam ediyor. En büyük potansiyele sahip yenilenebilir enrji türleri arasında başı çeken rüzgar, Avrupa’da tökezlemeye başlıyor olabilir. WindEurope’un ‘2023 Rüzgar Enerjisi Görünümü’ raporunda ele alınan konu, Avrupa hükümetlerinin kendi kendilerine oluşturdukları sorunlardan bahsetmekte.

Rapora göre Avrupa’nın rüzgar enerji kapasitesinin gelişimi, doğru yatırımların yapılması sonucunda 88 GW artarak toplamda 277 GW’ye erişmeye müsait. Fakat raporda hükümetlerin ulusal enerji ve iklim planlarındaki belirsizlikler dışında, gerekli düzenleme izinlerinin de gecikmesinin bu potansiyele ulaşmayı zorlaştırdığı aktarılmakta.

WindEurope’un çalışmasında 2023 yılına kadar her sene, yeni rüzgar enerjisi kapasitesinin 13GW ile 22GW arasında artabileceği öngörüsü bulunuyor. Bu büyüme oranları Avrupa hükümetlerinin ulusal enerji planlamalarındaki gerekli düzenlemelerine ve yatırımlarına bağlı olarak değişecek. En kötü senaryoda ise, 5 yıllık süreçte 67 GW kurulumun gerçekleşebileceği dile getirilmiş.

Raporda yeni tesislerin 4’te 3’ünün kara rüzgarına yönelik olacağı tahmini yapılmış. Avrupa’da yeni rüzgar enerjisi varlıklarına 2023 yılına kadar 208 milyar Euro yatırımın yapılacağı tahmini de raporda var. Ülke bazında ise 2023 yılına kadar hala en fazla rüzgar enerjisi kapasitesine sahip ülkeler Almanya, İspanya ve İngiltere olabilir. Büyümenin Almanya’da yavaşlayacağı, Fransa, İspanya ve İsveç’te ise hızlanacağı ifade edilmekte.

‘2023 Rüzgar Enerjisi Görünümü’ raporunu analiz eden Ülke Enerji firması, geleceğin enerjileri arasında en ucuz yenilenebilir enerji türü olarak ön plana çıkan rüzgar enerjisinin avantajlarını hatırlatmakta. Kamu ve özel sektör dahilinde önemli ekonomik kazanımlar sağlamanın dışında, daha çevreci bir ekonomiye de altyapı sağladığı belirtilmiş. Ancak 300 bin kişilik bir istihdama yol açan rüzgar enerjisindeki yatırımların durmasının, ekonomilerde olumsuz sonuçların doğabileceği de bir gerçek. Özellikle Almanya’da son 4 yıl içerisinde 35 bin kişinin iş kaybına uğraması, rüzgar enerjisinin gelişimindeki aksamaların hangi boyutta zarar verebileceğini gösteriyor denilmekte.

Özellikle rüzgar enerjisinde önemli bir kapasiteye sahip olan Almanya’nın büyüme hızının yavaşlamasına dikkat çeken Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın şu yorumu yapıyor: “Almanya gibi rüzgar enerjisinde söz sahibi olan bir ülkenin büyümedeki yavaşlamasının ana nedenlerini rüzgar enerjisindeki gerekli olan izin ve düzenlemeler ile teşviklerin düşük seviyede kalması olarak görüyorum. Rüzgar enerjisine dair kalkınmamızı planlarken Avrupa ülkelerinin sahip olduğu belirsizliklerden ders çıkartarak doğru atılımlar yapmamız gerekiyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.