btbilgi

Dijitalleşme ve tüm hizmetlerin mobil hale gelmesi dünya çapında hız kazanmakta. Gelcekte dijitalleşmenin ciddi bir kısmının otomasyona ve robotik sistemlere bağlı olduğunu göreceğiz. Sadece kurumsal değil, bireysel tüketim için de bu geçerli. Bazı uzmanlar 2040 yılında zengin kişilerin hayatlarında her noktada robotları kullanacağını öngörüyorlar.

Sosyal dünyada kullanılacak robotik sistemlerin çoğu henüz araştırma aşamasında. Her ne kadar robotların siber güvenlik önlemlerine etkilerini bilmek için erken olsa da, Kaspersky ve Ghent Üniversitesi bu konuda kafa çalıştırmak amacı ile bir araştırma gerçekleştirmişler. Bu araştırmanın sonucunda robotlarla ilgili beklenmedik bir risk boyutu ortaya çıkartılmış. Bu da robotların insan davranışları üzerindeki sosyal etkisi ve bu etkinin yol açtığı potansiyel güvenlik riskleri.

Araştırma bir sosyal robotun etkilerine odaklanmış. Robot konuşma yetisi ile insanlarla etkileşim kuracak şekilde tasarlanmış. 50 katılımcı ile çeşitli testlere sokulan robot, sosyal robotların da siber saldırganlar tarafından ele geçirilebleceği konseptinden yola çıkarak programlanmış. Araştırmada robotun kullanıcıları belirli eylemleri yapmaya teşvik etmesiyle ilgili iki aşamalı bir dizi deneme yapılmış.

Girilmesi yasak yerlere erişim sağlama

Robot Belçika’daki Ghent şehrinin merkezinde farklı kurumlar tarafından kullanılan bir binanın güvenlikli giriş kapısının yakınına yerleştirilmiş. Robot personelden kapıdan geçerek kendisini takip etmelerini istemiş. Normalde bu alana sadece kapılardaki kart okuyucularda geçiş kartı okutularak girilebildiği belirtiliyor.

Deney sırasında personelin tamamı robotun isteğini yerine getirmekle kalmamış, yüzde 40’ı kapının kilidini açıp robotun güvenlikli alana girmesi için kapıyı açık tutmuş. Robot dünya çapında ünlü bir pizza markasının kutusunu tutan bir pizza kuryesi olarak konumlandırıldığı zaman ise personel robotun rolünü hemen kabullenmiş. Bu sefer robotun varlığını ya da güvenlikli alana erişme nedenini sorgulamaya daha da az eğilim gösterdiği bilgisi verilmekte.

Hassas bilgilere erişme

Araştırmanın ikinci bölümünde çeşitli kişisel bilgilerin ele geçirilmesi hedeflenmiş. Sosyal robot bu kez insanları arkadaşça bir sohbete davet etmiş. Araştırmacılar bu yöntem ile, bir kişi hariç tüm katılımcılardan dakikada bir bilgi hızıyla kişisel bilgilerini almayı başardıklarını aktarıyorlar. Bu bilgiler arasında genellikle parolaları sıfırlamak için kullanılan doğum tarihi, sahip olunan ilk arabanın markası, en sevilen renk gibi çok hassas veriler bulunuyor.

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Dmitry Galov, robotik sistemler geliştirilirken araştırma aşamasından sonra güvenlik konusunun tasarımcıların akıllarından çıkmaması gerektiği yönünde uyarı yapıyor. Ghent Üniversitesi’nde Yapay Zeka ve Robotik Profesörü olan Tony Belpaeme ise, insanların sosyal robotlara gerçekten güven duyabildiğine işaret ediyor. Bu güven insanları belirli eylemleri gerçekleştirmeye veya bilgi açıklamaya ikna etmek için kullanılabilmekte. Bir robot insana ne kadar benziyorsa, ikna ve inandırma gücünün o kadar fazla olacağına dikkat çekilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.