btbilgi

Fidye yazılımı saldırıları, dünya çapında birçok kuruluşu etkileyen WannaCry’dan beri azalmak bir yana artış göstermiş durumda. En son büyük saldırı ise Ekim ayının başında ABD ve Avustralya’da çok sayıda hastaneyi felç etti.

Saldırılar ABD’de sağlık hizmetleri sunan Alabama merkezli üç kuruluşu (DCH Regional Medical Center, Northport Medical Center ve Fayette Medical Center) etkiledi. Bu üç tesisi işleten ‘DCH Health System‘ kuruluşu, ‘Ryuk‘ olarak bilinen fidye yazılımının erken saatlerde üç kuruma birden saldırdığı açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz aylarda ABD’deki bazı belediyeler ve kamu kuruluşlarının da fidye yazılımı saldırılarından sert darbeler aldığı hatırlatılmakta. Baltimore şehri yönetimin, sistemlerine erişimi tekrar sağlayabilmek için 18.2 milyon dolar gibi büyük bir rakam harcadığı biliniyor. Texas’ta yirmi üç ve Florida’da iki kasabanın sistemleri de, kısa bir süre önce fidye yazılımı saldırıları nedeniyle kilitlenmişti.

Yine Ekim ayının başında Avustralya’da bulunan Victoria Eyalet Hükümeti de, ülkedeki bazı hastane ve sağlık kurumlarının fidye yazılımı saldırılarına uğradığını duyurdu. Etkilenen sağlık kuruluşları arasında Gippsland Health Alliance ve South West Alliance of Rural Health’e bağlı kuruluşlar yer alıyor. Verilen bilgilere göre, bölgedeki en az yedi büyük hastane bu durumdan etkilenmiş.

Siber güvenlik kuruluşu ESET tarafından ‘Win64/ Filecoder.T‘ nin bir çeşidi olarak algılanan Ryuk, daha önce de yıkıcı saldırılarda yoğun şekilde kullanılması ile biliniyor. Bu saldırılar arasında, geçtiğimiz yılın son dönemlerinde yaşanan ve ABD’deki bazı gazetelerin basımında ve dağıtımında gecikmeler yaşanmasına yol açan saldırı da yer almakta.

ESET’in raporuna bakılırsa durumdan etkilenen hastaneler, hastalarının güvenliğini sağlamak için acil durum prosedürlerini hayata geçirdiler. ABD’deki DCH, hastanelerin “ihtiyacı olanlara hâlâ kritik tıbbi hizmetleri sunabildiği” konusunda güvence verdi. Sağlık ihtiyaçları acil olmayan hastaların ise yakınlardaki başka medikal merkezlerden yardım alması istenmiş. Siber saldırganların talepleri ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmemiş ama DCH kurumu bilgisayar sistemlerini normale çevirme konusunda federal yetkililer ve BT güvenlik uzmanlarıyla yakın bir çalışmaya girmiş.

Şimdiye kadar görülen en tehlikeli fidye yazılımı olan WannaCry 2017 yılında İngiltere’nin Ulusal Sağlık Sistemi’ni felç etmiş ve bu durum 92 milyon sterline mal olmuştu. Ancak sözkonusu saldırı, sistemin bu gibi saldırılara karşı hazırlıklı olmasını sağlayacak bir altyapı üzerinde çalışılması için yetkilileri harekete geçirmişti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.