btbilgi

Güvenlik firması Bitdefender Antivirüs, 6 bin’den fazla bilgi güvenliği uzmanının katılımıyla bir araştırma gerçekleştirmiş. İngiltere, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da düzenlenen çalışmalar sonucunda ‘Hacked Off!’ isimli siber güvenlik raporu yayımlanmış durumda. Araştırmanın sonuçları arasında en dikkat çeken bulgu, her 10 şirketten 6’sının son 3 sene içinde en az bir kez veri ihlali yaşadığının ortaya konulması olmuş.

Araştırma KOBİ’lerden 10 bin’den fazla kişinin çalıştığı halka açık şirketleri kapsam alanına almakta. Katılımcı şirketler ise finans, kamu ve enerji de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde aktifler. Rapora bakılırsa bilgi güvenliği uzmanları şirketlerinin karşı karşıya olduğu risklerin farkındalar. Uzmanlar ayrıca siber güvenliği tehdit eden risklerin her sene giderek daha da karmaşık hale geldiğini düşünüyor.

Katılımcıların neredeyse yarısı (yüzde 49) şirketlerinin siber güvenliği konusunda endişelenerek geceleri uyuyamadığını ve stres altında yaşadıklarını belirtmiş. Yarısından fazlası (yüzde 58) ise şirketlerinin küresel bir siber saldırıya karşı hazır olmadığını düşündüğü için endişeli. Güvenlik uzmanlarının yüzde 53’ü ise bütçe ve personel eksikliğinden dolayı yaşanan stresi kaldıramayıp, mevcut görevinden ayrılmayı düşünüyor.

Görüşülen üç bilgi güvenliği uzmanından biri (yüzde 29), ileri bir siber saldırı tespitinin bir hafta veya daha uzun süreceğini öngörmekte. Bu konuda şirketlerin kendi siber güvenlik önlemlerine olan güvenlerinin zayıf olduğu ortaya çıkıyor. Her 100 bilgi güvenliği uzmanından sadece 3’ü, gelişmiş atakların yüzde 100’ünün etkili bir şekilde tespit edilip engelleneceğine inanmakta.

Hacked Off! raporunda katılımcılar, ağ trafiği analizi ve anti-malware (kötü niyetli yazılım engelleme) teknolojisi ile siber tehditleri tespit etmenin daha etkili yollarına da yatırım yapılması gerektiğini önemli bulduklarını aktarmaktalar. 10 katılımcıdan 7’si uç nokta güvenliğinin gelecekteki saldırıları önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Bitdefender Küresel Siber Güvenlik Araştırmacısı Liviu Arsene raporla ilgili şu açıklamayı yapmış: “Zayıf siber güvenlik, bugün işletmeler için yadsınamaz bir tehdittir. Şirketlere tavsiyemiz, kritik gelişme alanlarına odaklanmak olacaktır. Hacked Off! araştırmamız bilgi güvenliği uzmanlarının, veri korumayı iyileştirme ve daha hızlı algılama ve yanıtlama, şirketlerinin siber güvenlik profillerini güçlendirmede ana itici güç olduğuna inandıklarını ortaya koymaktadır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.