btbilgi

Sentetik et projeleri dünya çapında birçok gıda teknolojisi firması tarafından yürütülmekte. Bunların başında Impossible Foods ve Beyond Meat gibi markalar bulunuyor. Laboratuvarda geliştirilen et ürünleri dünyanın gıda tüketim ve çeşitli çevre sorunlarına çare olabilir denilmekte. Peki ya uzaydaki gıda tüketimi? İşte bunu incelemek için, tarihte ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) bir üç boyutlu yazıcı ile ‘Uzay Bifteği’ basıldı.

Uzayda sentetik et üretimi deneyi, ISS’de görevli bulunan Rus kozmonot Oleg Skripochka tarafından gerçekleştirilmiş. Uzay laboratuvarının Rus bölümünde yapılan denemede, Moskova’da tasarlanan özel bir 3D yazıcı kullanılmış. Proje bir Rus firması olan 3D Bioprinting Solutions, bir İsrail firması olan Aleph Farms ve iki ABD merkezli gıda şirketinin ortak çalışması.

ISS’de üretilen sentetik et, bir ineğin doğal kas dokusunun yenilenme sürecini taklit etme yöntemine dayanıyor. Space.com sitesinin haberine bakılırsa kullanılan biyobaskı tekniği, hayvan hücreleri gibi organik malzemelerin bir biyomürekkep ile karıştırılarak katmanlı bir iskelet yapıya basıldığı bir işlem. Bu teknoloji uzaya yollanmadan önce dünya üzerinde kıkırdak dokuları üretmek için test edilmiş. Uzayda ise işler biraz değişiyor çünkü ISS’de mikro çekim söz konusu. Aleph Farms’tan Yoav Reisler’e göre, dünyada kullanılan biyoyazıcı eti katman katman oluşturuyor ve çekim gücü yüzünden bir destek yapısına ihtiyaç duyuyor. Halbuki sıfır yerçekiminde organik kas hücreleri baskı sırasında havada duruyor ve iskelet yapıya ihtiyaç duyulmuyor.

Astronotların yörüngede görevdeyken yedikleri etler vakumla paketlenir, kurutulur ve istasyona yollanır. Şimdilik böyle idare edebiliyoruz. Fakat eğer insanlık Ay’a ve Mars’a kalıcı şekilde yerleşmeyi planlıyorsa (ki bu alanda tonla proje olduğunu zaten biliyoruz), o zaman dünyadan bağımsız gıda ürünlerinin oluşturulabilmesini sağlayan teknolojilere ihtiyacımız var. Bu gibi durumlar için uzay araçlarında gıda yetiştirebilme becerisi uzayda yapılacak uzun yolculuklar için çok önemli hale gelecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.