btbilgi

Evinizde yeşillik olmasını seviyor ama bitkilere bakmayı beceremiyorsanız, teknoloji yardımınıza koşabilir. Ev bitkilerini canlı tutmaya çalışmak için her gün su vermek ve güneşli bir yere koymak yetmez. Her çeşit bitkinin ve çiçeğin kendine özel ihtiyaçları, özel koşullara bağlılığı olabiliyor. Sadece yapraklara ve toprağa bakarak da sağlıklarını anlamak mümkün değil. İşte burada yardıma koşan şey Greensens.

Greensens saksılara yerleştirilen bir dizi mini sensörden, hepsinden gelen verileri toplayan bir USB dongle’dan ve verileri değerlendiren bir akıllı telefon uygulamasından oluşuyor. Sensörler tırnak törpüsü büyüklüğünde ve üzerlerinde mini güneş panelleri var. Yani pil değiştirme gibi bir işle uğraşmak durumunda kalmıyorsunuz. Sensör yerleştirildiği saksıda toprağın nemini, ortam sıcaklığını ve ışık koşullarını takip ediyor.

Sensörler herhangi bir cihazın USB portuna takılacak merkez ünite ile Bluetooth üzerinden bağlantı kurmakta. USB dongle’ını bir TV’ye, bir modeme veya bir priz şarj cihazına takılı bırakabilirsiniz. Dongle’ın tek yaptığı cihazdan veya prizden elektrik çekmek ve 7/24 çalışmak. Wi-Fi özellikli dongle 10 farklı sensörden gelen verileri barındırabiliyor. Veriler Android ve iPhone ile uyumlu, sezgisel akıllı telefon uygulamasına yollanıyor.

Mobil uygulama içinde her bir sensörün takılı olduğu bitkiler hakkında kısa sağlık durumunu ana sayfada görmek mümkün. Her bitkinin kendi sayfasına girip, o andaki sıcaklık, su ve ışık verisine ulaşılabilir. Saksıdaki bitkinin durumunda olumsuz bir değişiklik oluştuğunda da, kullanıcı uygulama üzerinden çeşitli uyarılar alabiliyor. Saksıda nem azaldığında veya bitki yeteri kadar ışık alamadığında bundan hemen haberdar olabilirsiniz.

Tasarımcısı Stanislav Shults, Greensens çözümünü seri üretime sokabilmek için bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası başlatmış. Eğer kampanya başarılı olursa da hedefine ulaşabilirse, müşterilere ilk sensör setleri 2020’nin Ocak ayında gönderilmeye başlanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.