btbilgi

Verilerin kolayca depolanıp taşınabildiği USB bellekler, yanlış kullanıldığında veri kayıplarına neden olabiliyor. Sadece USB bellekler değil, USB arayüzünü kullanan taşınabilir harici disk sürücü cihazları da aynı sıkıntılardan muzdarip. Veri taşımayı kolaylaştıran cihazların fiziksel olarak iyi korunmaları gerekli, bunun dışında bilgisayara takıldıktan sonra çıkartılırken de dikkat gösterilmesi gerekiyor. Her ne kadar bir Windows 10 ile gelen ‘hızlı kaldır’ (Quick Removal) özelliği kullanıcıların işine yarasa da, kendi içinde sıkıntılar yaratması mümkün.

USB belleklerin kullanımında yapılan en büyük yanlışlar arasında, bu tür depolama cihazlarını bilgisayardan aniden çekip çıkartmak başı çekiyor. Microsoft işletim sistemi Windows 10’a bu sene içinde yaptığı bir güncelleme ile bu sorunu büyük oranda çözmeyi hedeflemekteydi. Fakat yine de hızlı kaldır özelliğine çok bel bağlamamak ve dikkatli olmak en iyi çözüm olabilir. USB belleklerin bilgisayardan hiçbir işlem yapılmadan çıkarılmasının doğru bir yöntem olmadığını belirten Veri Kurtarma Hizmetleri firması, harici depolama cihazlarının donanımı güvenle kaldır seçeneği tercih edilerek çıkarılması gerektiğini belirtiyor.

Verilen bilgiye göre, bilgisayara bir USB bellek ya da taşınabilir sabit disk takılınca işletim sistemi verileri yazmak için önbellekleme adı verilen işlemi başlatmakta. Bu işlem bilgisayarın USB belleğe veri yazma halinde olduğu anlamına geliyor. Önbellekleme sayesinde veri aktarımının tamamlanması beklenmeden, bilgisayar aktarılan dosyalarla ilgili işlem yapmaya başlayabiliyor. Böylece uygulamaların daha hızlı çalışması sağlanabiliyor. İşlem devam ederken harici depolama cihazlarının hiçbir işlem yapılmadan çıkarılması, büyük bir ihtimalle aygıttaki dosyaların bozulmasına yol açabilir denilmekte. Hızlı kaldır özelliği devrede olsun olmasın, kullanıcıların USB ve benzeri veri depolama cihazlarının bilgisayardan çıkartılması noktasında güvenli yolu tercih etmeleri tavsiye edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.