btbilgi

Birçok şirket operasyonlarını buluta taşıdı veya taşımaya hazırlanıyor. Bu da kurumsal hassas verilerin de bulut sistemleri üzerinde yer alması anlamına geliyor. Bulut tabanlı çözümler veri güvenliği konularında gelişme gösterirken, yapay zeka odaklı teknikler büyük ilgi görmekte. Siber güvenlikte yapay zekanın kullanımı süreçleri otomatize ederken, bu sayede BT ekiplerinin de işini kolaylaştırmakta. Bir rapora göre de bu pratik yaklaşım, gelecek 10 yılın ortasına doğru oldukça büyük BT bütçelerinin ayırılmasına yol açacak.

Buluta geçişin şirketlere, gelişmiş esneklik, kontrol ve ölçeklenebilirlik gibi avantajlar sağladığını aktaran Bitdefender firması, önümüzdeki yıllarda çoğu şirketin bulut tabanlı siber güvenlik talebinin bu nedenlerle artacağını belirtiyor. Firma bunu desteklemek için ‘Siber Güvenlik Pazarında Yapay Zeka’ (Artificial Intelligence in Cybersecurity Market – Global Forecast to 2026) başlıklı araştırmayı örnek vermiş. Raporda yapay zekanın siber güvenlikteki pazar payının 2026 yılına kadar 8,8 milyar dolardan 38,2 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Bitdefender pazarın bu kadar büyümesinin temel itici gücü olarak, IoT cihazlarının ve siber güvenlikteki tehditlerin başı çektiğini aktarmış. Veri güvenliği endişeleri ve kablosuz Wi-Fi ağlarına yönelik tehditlerin artmasının da siber güvenlik alanında yapay zeka çözümlerinin yükselişine neden olacağı tahmin edilmekte. Yapay zeka konusunda çalışmaları en sıkıya alan ülkeler ise Çin, Japonya, Güney Kore ve Hindistan deniliyor.

Araştırma raporunda sunulan sonuçlara göre, siber güvenlikte yapay zekanın pazar payının en çok artacağı sektörler otomotiv ve ulaşım olacak. Özellikle makine öğrenme teknikleri ile büyük veri analitiğiyle birleştirebilen araçlar revaçta. Bu araçlar ile sunuculardan, IoT cihazlarından ve akıllı mobil servislerinden toplanan büyük miktardaki değerli veriyi anlama fırsatı ele geçirilecek. Örnek olarak makine öğrenme kullanımı sayesinde, siber tehditlerin önceden saptanmasından taşıt ve sürücünün düzensiz davranışlarına kadar gerçekleşecek tüm anormal işlemleri tanımlamanın mümkün olabilmesi verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.