btbilgi

Google’ın yayımladığı bir rapora baklırsa, Güneydoğu Asya’nın internet ekonomisi dikkat çekici şekilde büyüme yolunda. Teknoloji devinin Temasek ve Bain&Company ile ortak gerçekleştirdiği araştırma, ‘e-Conomy SEA 2019’ raporunda tüm hatları ile aktarılmakta. Rapora göre Güneydoğu Asya bölgesindeki internet ekonomisi 100 milyar dolara ulaştı ve yakın gelecekte bu rakamın gözle görülür biçimde artması öngörülüyor.

Raporda, “Günümüzde Güneydoğu Asyalılar dünyanın en yoğun mobil İnternet kullanıcıları” denilmekte. Buna kaynak sağlayan veri ise, bölgedeki yaklaşık 360 milyon internet kullanıcısının yüzde 90’ının servislere akıllı telefonları üzerinden erişim sağladığı gerçeği. Raporda ayrıca dijital ödemelerin kabul görmesinin tepe noktaya yaklaştığı ve 2025 yılına kadar 1 trilyon doları geçmesinin beklendiği aktarılmakta. Bu da bölgede yapılan her iki dolarlık ödemenin yarısı anlamına gelecek.

Verilen bilgiye göre Güneydoğu Asya kullanıcıları interneti aileleriyle, arkadaşlarıyla ve işleriyle iletişimde kalmak ve aynı zamanda eğlence ve öğrenme amaçlı kullanmak için kullanıyorlar. İnternet ayrıca ürün satın almak, seyahat planlamak ve yemek sipariş etmek için de sıkça kullanılmakta. Bölgedeki internet ekonomisinde gözlemlenen dönüşümün dört ana sektörü olarak şunlar listelenmiş:

  • e-Ticaret: 38 milyar dolar
  • Online seyahat servisleri: 34 milyar dolar
  • Online paylaşımlı araç servisleri: 13 milyar dolar
  • Online medya: 14 milyar dolar
100 milyar dolarlık internet pazarı: Güneydoğu Asya
Kaynak: e-Conomy SEA 2019

Rapora göre bölgede büyümenin büyük kısmının kentsel alanlarda gerçekleştiği saptanmış. Fakat kırsal alanlardaki büyüme oranlarının, kentesel alanlara göre iki kata kadar yükseldiği de eklenmekte. Bu gidişle 2025 yılında bölgenin internet ekonomisinin toplam 300 milyar dolara yükseleceği tahmini söz konusu. Bölgenin lideri yıllık bazda yüzde 40 oranında büyüme gösteren Endonezya ve Vietnam olarak belirtilmiş. Onu yüzde 20 ila 30 arasında büyüme oranı ile Malezya, Tayland, Singapur ve Filipinler takip ediyor. Bölge ortalama büyümesi ise yüzde 33.

Bölgenin genç nüfusu, İnternet bağlantı olanaklarının artıyor olması ve gelir seviyesinin giderek yükselmesi bu gelişimin ana iticileri şeklinde görülmekte. Analistler birçok yatırımcının bölge ile ilgilendiğini ve yakın gelecekte Güneydoğu Asya’da daha fazla yatırım imkanlarının oluşacağından bahsediyor. Bölgenin en zayıf yanının ise kalifiye yetenek eksikliği ve uzman çalışanların yetiştirilmesi olduğu aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.