btbilgi

Yıllardır büyümekte olan streaming video servisleri pazarı sonunda savaş noktasına kadar geldi. Bu sene sonu Disney+ ve Apple TV+ isimli iki yeni streaming platform yayına başlıyor. Gelecek sene başka firmaların pazara girişine de sahne olacak. Şimdilik lider durumda olan Netflix zaten Amazon Prime Video’dan ve YouTube Premium’dan dolayı ateş altındaydı. Yeni gelen kararlar ise video platformu savaşının tam anlamı ile başladığına işaret ediyor.

Savaşın ilk adımları Amazon ve Google arasında gelişmişti. Amazon’un Fire TV cihazlarında, Google’a ait YouTube’dan içeriklerin gösterilmesi engelliydi. Google’ın televizyonlara internetten online video yansıtmasını sağlayan Chromecast cihazı ise Amazon Prime Video içeriğini göstermiyordu. Seneler boyu süren bu soğuk savaş, 2019’un Temmuz ayındaki bir anlaşma ile çözüldü.

Fakat asıl çarpışmalar şimdi geliyor. Apple ve Disney potansiyel aboneleri kendi yayın hizmetlerine çekmek için ateşe başladı. 1 Kasım’da pazara sunulacak Apple TV+ hizmeti gelmede hemen önce, Amazon Prime Video uygulaması App Store’dan kayboldu. 4 Ekim Cuma günü uygulamanın aramalarda çıkmadığı rapor edilmekteydi. Her ne kadar bir Amazon sözcüsü Digital Trends’e durumun sadece bir teknik aksaklık olduğunu söylese de, bu tuhaf vakanın tam da yeni streaming video platformlarının yayına başlamasından önce gerçekleşmesi dikkat çekiyor.

Bir diğer salvo ise Disney’den gelmiş durumda. Dev küresel eğlence şirketinin tüm TV ağlarında Netflix reklamlarını kaldırdığı haberi veriliyor. Bu ağlara ABC, ESPN ve başka büyük markalar dahil. Bu hareket de Disney’in kendi streaming video platformu olan Disney+’ın yayınına birkaç hafta kala gelmiş durumda. Disney yeni platformu ile elindeki tüm içeriği tek bir yerde toplamayı, yeni diziler ve filmleri burada özel sunmayı ve bu şekilde Netflix’in pazar payından büyük bir parça kopartmayı hedefliyor.

Bu savaştan büyük ihtimalle sadece izleyiciler zararlı çıkacaklar. Tüketiciler istedikleri bazı içeriklerin bir platformda, bazılarının da başka platformda olduğunu görünce seçmek zorunda kalacaklar. Acaba sevdiğimiz her şeyi izleyebilmek için tüm büyük streaming video servislerine abone mi olacağız? Yoksa saf seçip belli bir içerikle yaşamayı kabul mü edeceğiz? Tüm platformları bir yerde toplayan yeni bir çözüm ortaya çıakcak mı? Bu soruların cevapları 1-2 sene içinde belli olacak gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.