btbilgi

Son yıllarda giderek daha fazla sorulan “Robotlar işlerimizi elimizden alacak mı?” sorusuna cevap, geleceğin işleri (jobs of the future) diye tanımlanan alanlarda yatıyor olabilir. Şimdiye kadar oluşturulmuş iş kolları geleceğin otomasyon ve robotik dolu dünyasında anlam kaybedecekler. Geleceğin işleri algoritmalara, yapay zekaya ve müşteri deneyimine dayalı olacak. Yeni bir raporda bu öngörüler ayrıntılı biçimde aktarılmış.

ABD kökenli BT araştırma firması Cognizant’ın yayımladığı ‘Jobs of the Future Index’ (Geleceğin İşleri Endeksi) raporu, şu anda çocuk olanların gelecekte ne işlerle uğraşacağına dair işaretler veriyor. Rapora göre geleceğin popüler işleri çevre, deneyim, sağlık, finans servisleri ve iş kültürü odaklı. Her ne kadar uzmanlar otomasyon teknolojilerinin belli görevleri insanlardan devir alacağı konusunda kesin konuşsa da, başka yeni alanlarda fırsatlar açılacağına da kesin gözüyle bakılıyor. Asıl sorun, insanların bu yeni işlere zamanında hazır olup olamayacağı.

Raporda gelecekte yükselmesi beklenen 50 iş listelenmiş. Günümüzde bildiğimiz işlerin bir kısmını yapay zekalar ve robotlar yaparken, bunların üzerine uzmanlaşanlar kazanacak gibi görünüyor. Cognizant her çeyrekte hengi işlerin hızlı ilerlediğine dair kayıt tutuyor. Buna göre geçtiğimiz sene en çok yükselen iş kolları şu şekilde:

  • Kişisel Bakım Yardımcısı / yüzde 295 artış
  • Genetik Danışman /yüzde 222 artış
  • Ulaşım Gözetmeni / yüzde 204 artış
  • Moda Tasarımcısı / yüzde 148 artış
  • Video Oyun Tasarımcısı / yüzde 102 artış

Tam tersi taraftan, en fazla düşüş gözlenlenen alanlar da şöyle listelenmiş:

  • Güneş Enerjisi Sistem Kurulumcusu / yüzde -55
  • Alternatif Enerji Yöneticisi / yüzde -48
  • Evde Bakım Görevlisi / yüzde -37
  • Kayıtlı Hemşire / yüzde -31
  • Havacılık Mühendisi / yüzde -4

Cognizant’ın ‘Center for the Future of Work’ (Geleceğin İşleri Merkezi) yöneticisi Benjamin Pring, raporla ilgili olarak “Şaşırtıcı şekilde, geleceğin işlerinin bir kısmı halen günümüzde yapılmakta. Fakat buna ek şekilde, bazı geleneksel iş kolları dijital parçalar eklenerek yaşamaya devam edecekler” diyor. Raporda ayrıca geleceğin işlerinin 2017’den beri, günümüzün işleri listesindeki alanlardan hızlı büyümekte oldukları da belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.