btbilgi

Google’ın kurucusu Larry Page tarafından desteklenen Kitty Hawk firması uçan otomobiller üzerine çalışıyor. Daha önce başka projelerini gördüğümüz firmanın son ürünü olan Project Heaviside ise en etkileyici olanı denilebilir. Kitty Hawk’ın üçüncü elektrikli uçağı olan Heaviside, neredeyse hiç ses çıkarmadan tek şarjla 160 kilometre yol yapabiliyor.

Resmi web sitesinde anlatıldığına göre Project Heaviside dikey kalkış ve iniş yapabilen (VTOL) bir araç. Tek kişilik aracın elektrik itiş sistemi, küçük boyutu ve aerodinamik şekli onu sessiz bir uçak haline getirmekte. Firmanın iddiasına göre Heaviside normal bir helikopterden yaklaşık 100 kat daha sessiz şekilde uçabiliyor. Araç uçuş sırasında sadece 38 desibel ses yayıyor. Bu da onu ancak bir kütüphane ortamı kadar gürültülü yapmakta. Aynı yükseklikte uçan bir helikopter ise yaklaşık 80 desibele yakın ses çıkartıyor.

Project Heaviside’ın performansı da aynı şekilde etkileyici. Elektrikli uçak San Jose ile San Francisco arasındaki 88 kilometreyi sadece 15 dakikada alıyor. Bir araba ile bu mesafenin 1 saatte gidilebilmekte olduğu bilgisi verilmiş. Ayrıca bu seyahat sırasında, Heaviside aynı mesafede bir arabanın tükettiği enerjisinin yarısından daha azını kullanmakta.

Aracın tek olumsuz yanı tek yolcu taşıyor olması. Boyutu itibarı ile iki kişilik bir Cessna tipi uçağın üçte biri kadar. Bu da onu ancak kişisel kullanım ve keyif uçuşları için uygun hale getiriyor. Ne yazık ki firma şimdilik aracın ayrıntılı teknik özelliklerini vermemiş. Dolayısı ile firmanın gelecekte onu nereye konumlandıracağı çok belli değil. Ama Kitty Hawk uçan taksiler üzerinde de çalışmakta. Firmanın Cora isimli diğer bir projesi iki kişi taşıyor ve uçan taksi konseptine daha uygun görünmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.