btbilgi

Daha önce devletlerin online dünyada, açık veya gizli şekilde politik amaçlarına uygun operasyonlar düzenlediklerine dair haberler gördük. Şimdi benzer bir yaklaşımı siber suçlular da benimsiyor. Bazı siber suç gruplarının, firmalara online dezenformasyon hizmetleri sunmaya başladığına dair bilgiler gelmekte.

ZDnet’in verdiği bilgiye göre, siber suçluların servislerini sattıkları karanlık web forumlarında ve sitelerinde çeşitli dezenformasyon kampanyaları satılıyor. Bir şirket sadece birkaç yüz dolar harcayarak, online dünyada kendileri hakkında sahte pozitif propaganda üretilmesini sağlayabiliyor. Tam ters taraftan, bir kampanya paketi satın alıp, internette rakipleri hakkında yalanlar ve karalayıcı yanlış bilgiler yayılmasını da sağlayabilirler.

Recorded Future firmasının ‘Insikt Group’ araştırma ekibinin hazırladığı raporda, Rus kökenli grupların bu türden hizmetlerinin online ortamlarda satışlarının artmakta olduğu belirtilmiş. Bu suç ekiplerinin son birkaç yıldır Doğu Avrupa’da dezenformasyon kampanyaları satarak deneyim kazandıklarından bahsedilmekte. Recorded Future’ın analist hizmetleri başkanı Roman Sannikov şu bilgileri veriyor: “Bu tür faaliyetler  artık Batı’da daha iyi biliniyorlar. Ünü yayılmakta olan bazı Doğu kökenli suç aktörlerinin, Doğu Avrupa dışındaki etik değerleri olmayan işletmeleri kullanarak para kazanmaya karar verdiklerine inanıyoruz.”

Konuyu inceleyen araştırmacılar hayali bir şirket kurmuş ve dezenformasyon hizmetleri sunan karanlık web kullanıcılarına yakınlaşmışlar. İki ayrı sahte hesap yaratılmış ve biri üzerinden şirket hakkında olumlu bir bilgilendirme kampanyası, diğerinden ise olumsuz bir karalama kampanyası ile hedefleme talep edilmiş. Siber suç hizmet sağlayıcıları her iki durumda da, sosyal medya araçlarını değerlendiren kapsamlı ve özelleştirilmiş kampanyalar sunmuşlar.

Araştırmacılar toplamda bu hayali şirket için iki kampanyaya 6 bin 500 dolar harcamışlar. Uzmanlar bu yasadışı dezenformasyon hizmetlerini satın almanın çok kolay olduğuna ve bu rakamların her türden şirket için hiç düşünmeden harcanacak kadar küçük olduğuna dikkat çekiyorlar. Sannikov, “Bu türden dezenformasyon kampanyaları için sayısız uygulama düşünmek mümkün. Mesela hisse senedi fiyat manipülasyonunun etkilerini örnek verebiliriz. Siber suçlular bu kampanyaları önce bir şirketin itibarını artırmak ve ardından ona zarar vermek için kullanabilirler” sözleri ile durumun ciddiyetini aktarmakta. Ayrıca kuruluşların özellikle sosyal medyada kendileri ile ilgili verilen her bilgiye dikkatle yaklaşmaları, bu yayınlardaki geleneksel medya kaynaklarına verilen referansları gözden geçirmeleri tavsiye ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.