btbilgi

Huawei’nin her yılın son çeyreğinde Şangay’da gerçekleştirilen inovasyon odaklı küresel etkinliği Huawei Connect 2019 bu sene insan odaklı bir projenin sergilenmesine sahne oldu. Huawei CEO’su Ken Hu, etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmada, katılımcı ve kapsayıcı bir dijital yaşam için tüm ekosistemin sürece dahil olması ve kimsenin geride bırakılmaması gerektiğini söyledi ve Tech4ALL girişimini anlattı.

Ken Hu Tech4ALL girişiminin arka planını şu sözlerle anlatıyor: “Teknolojik gelişmeler, akıllı dünyanın gelişimini hızlandırıyor. Bilim ve teknolojinin kolaylıklarından yararlanırken, aynı zamanda hikâyenin diğer tarafına da bakmalıyız. Dijitalde yaşamda halen boşluklar var. Örneğin Çin’in pek çok şehrinde yaşlılar sokakta taksi bulamayabiliyor, çünkü taksiler artık çoğunlukla mobil cihazlar üzerinden çağrılıyor. Akıllı dünyanın altyapısı olarak BT endüstrisi, ekonomik büyümenin teşvik edilmesinde ve sosyal refahın artmasında hayati bir rol oynamıştır. BT sektörü aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak ve insanlığın; yoksulluk, eşitsizlik, iklim değişikliği, ekolojik zararlar, ekonomik sorunlar ve sağlık sorunları gibi zorlukları farklı bir yönden ele almasını sağlayacaktır. Teknoloji fildişi bir kulede oturmamalı. Bunun yerine tüm insanlığa fayda sağlamalı. Dijital teknolojinin her insana, eve ve kuruma fayda sağlayacağına inanıyoruz.”

“Tech4ALL’da üç alana odaklanacağız; teknoloji, uygulamalar ve beceriler. Yapay zeka, bulut ve mobil cihazlardaki teknolojik yeniliklerle bağlantı maliyetlerini sürekli olarak düşürmeye ve kapsam odaklı engelleri ortadan kaldırmak için çalışacağız. Ekosistemleri güçlendirecek, geliştiricilerin farklı topluluklar ve endüstriler için daha fazla uygulama oluşturmasına yardımcı olacağız. Tüm toplumun dijital becerilerini geliştirmek için yerel yönetimler, topluluklar ve diğer sektörlerle birlikte çalışacağız.”

“Tech4ALL için bir yön belirlerken, dijital kapsamayı destekleyebileceğimiz dört alan tanımladık; sağlık, eğitim, gelişim ve çevre… Daha fazla insanın, daha iyi sağlık kaynaklarına kolay erişimini sağlamak için dijital teknolojinin kullanılmasını çok önemsiyoruz. Kadınlara ve gençlere eşit koşullarda eğitim sağlamak ve kaynaklara erişim için de yine teknoloji son derece önemli. Çeşitli sektörler, işletmeler, bölgeler ve gruplar için gelişim boşluklarının giderilmesi, dijital kaynaklara eşit erişimin sağlanması ve teknolojinin herkese fayda sağlaması da amaçlarımız arasında. Sivil toplum kuruluşlarının ekosistemleri daha verimli bir şekilde korumalarına yardımcı olmak de için yenilikçi teknolojiler büyük önem taşıyor.”

Hu konuşmasında girişim kapsamında İspanya’da çocuk sağlığı özelinde oluşturulan doğum sonrası sağlık kontrolü projesini ve tropikal yağmur ormanlarında gerçekleştirilen ekoloji odaklı projeyi örnek gösterdi. Huawei bu projelerde her türlü donanımı, yazılımı ve arka plandaki desteği sağlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.