btbilgi

Uçan dronlar ile teslimatın geleceği parlak görünüyor. Halen birçok lojistik ve perakende şirketi, teknoloji ortakları ile çalışarak bu hayali gerçek yapmaya uğraşıyorlar. Alphabet (Google’ın ana firması), Amazon, Uber, FedEx ve UPS bunlardan sadece birkaçı. Ama aralarından biri var ki, ABD’de dron ile kargo teslimatı yapabilmek için resmi izinleri almayı başardı. Bu marka küresel lojistik devi UPS.

Birçok firma kargo dronları için denemeler yapmakta. Test uçuşları ardı ardına devam ederken, düzenleyiciler de bu alanı firmalara açmak için çalışmalarını tamamladılar. UPS’in ‘Flight Forward’ isimli alt şirketinin, ABD Federal Havacılık Otoritesi’nden (FAA) ilk ‘Part 135 Standard’ sertifikasını alan isim olduğu açıklandı.

2019’un başında teknoloji devi Alphabet’in ‘Wing Aviation’ bölümü benzer bir izin almıştı. Fakat bunun farkı, Alphabet’in ‘Part 135 Single’ sertifikası almış olmasıydı. Bu da UPS’in aldığı sertifikaya göre daha sınırlı hareket imkanı vermesi. UPS ise aldığı tam kapsamlı izin ile, uçurduğu dron sayısında ya da faaliyetlerinin kapsamı üzerinde hiçbir sınır tanımayacak. Böylece lojistik firması ABD göklerinde kargo dronları ile teslimatlar yapmaya ve bu sistemi teslimat süreçlerine hızlıca entegre etmeye başlayabilecek. FAA bu ikisi dışında halen altı başvuruyu daha değerlendirdiğini açıklamış.

UPS’in kullandığı dron, kargosuyla beraber maksimum 25 kilogram ağırlığında olabilecek. Dronlar operatörün görüş mesafesinin ötesine gidebilecek, böylece uzaktan kontrol ile teknik menzil içinde her yere ulaşılabilecek. Ayrıca sertifika sayesinde gece uçuşlarına da izin verilmekte. Firma bu projede Matternet’in M2 Quadcopter dronunu kullanıyor. Öncelikle hastanelere tıbbi ürünlerin ve test örneklerinin teslimatı için drone hizmeti sunulmakta. Firmanın bu sektördeki ilk uçuşu Kuzey Carolina’daki WakeMed kampüsünde gerçekleştirilmiş.

UPS her ne kadar sağlık sektörü ile başlamış olsa da, hastaneler ve medikal kurumlar haricinde dron kargo hizmetlerini başka sektörlere de sunmak için planlar yapıyor. Operasyonları genişletebilmek için bir merkezi kontrol tesisi kurulması da planlar arasında. Teknolojik tarafta ise dronların uçuş sistemlerinin geliştirilmesi, çarpma önleyici sistemler, yeni sensör teknolojileri üzerinde çalışılmakta. Böylece kargo dronlarının teslimatları herkes için daha güvenli hale getirilebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.