btbilgi

ABD halen Ay’a insanlı görev yapabilmiş tek ülke olmaya devam ediyor. Ama yakın gelecekte bu durum değişebilir. ABD her zaman dünyamızın uydusuna astronot göndermiş ilk ülke olacak ama ilginç şekilde Çin de ikinci ülke olma gururunu tüm diğer ülkelerden önce kapabilir. Bunun yolu da Çin’in gelecek sene denemeye başlayacağı yeni nesil uzay aracı.

Çin’in uzay programı, 2003’ten bu yana astronotları düşük yörüngeye taşımak için Soyuz kökenli Shenzhou uzay aracını kullanıyor. Shenzhou-11 kapsülü en son 2016’da fırlatıldı. Çin’in uzay yarışına katılması ise 2003’de başlamıştı. Yang Liwei isimli astronot Shenzhou-5 isimli uzay aracında Dünya yörüngesine çıkarak, ülkesini dünya çapında üçüncü uzaya bağımsız (yani başka ülkelerle ortak olmayan programlar ile) şekilde astronot yollayan ülke yaptı.

Space.com’un haberine göre, Çin bu uzay aracını sadece Ay’a astronot yollamakta kullanmayacak. Araç aynı zamanda Ay ötesindeki görevler için de hazırlanıyor. Henüz bir isim verilmemiş uzay aracı en fazla altı astronot taşıyacak ve yaklaşık 9 metre uzunluğunda olacak. Yeniden kullanılabilir biçimde tasarlanan araç, kalkışta maksimum 22 ton ağırlık taşıyabilecek. Çin Uzay Teknolojisi Akademisi (CAST) aracın bir tanıtım videosunu resmi sitesinde yayınlamış.

Ay’a astronot gönderecek ikinci ülke Çin olabilir

Araç bir mürettebat modülü ve bir servis modülünden oluşmakta. Mürettebat modülü başka görevlerde kullanılabilecek ama eğer bir insanlı Ay görevi söz konusu olursa servis modülü büyük ihtimalle zamanında ABD’ninki gibi Ay yüzeyinde bırakılabilir. 2016’daki son Shenzou görevinde, CAST bu uzay aracının mürettebat modülünün ilk versiyonunu boş şekilde fırlatıp denemeler yapmıştı. Tekrar iniş denemeleri de yapılan yeni uzay aracının ilk gerçek uçuşunun 2020’nin ilk yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. Henüz ilk insanlı fırlatma görevi için bir tarih verilmemiş.

Çin 2019 başında Ay’ın karanlık yüzüne ilk gözlem aracını indirmişti. Fakat sadece yeni uzay araçları ve Ay görevleri ile uğraşmıyorlar. Ülkenin uzay yarışı planları arasında bir uzay istasyonu ve insanlı Mars görevleri projeleri de var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.