btbilgi

Çok pervaneli uçan dron araçları, her yıl gelişen teknolojilerle destekleniyor. Bir sürü değişik görev için kullanılabilecek uçan dronlar perakendeden felaket senaryolarına kadar değişik alanlarda devreye giriyorlar. Bu araçların becerileri çok ama zayıf yanları da var. Düşük pil ömrü bunlardan biri. En iyi modeller bile bir seferde yaklaşık 30 dakika çalışabiliyor. Ama yeni bir yedek batarya projesi bu zorunluluğu değiştirmek niyetinde.

Daha önce uçan dronların havada geçirdikleri süreyi artırabilecek çeşitli fikirler ortaya atıldı. Mesela helikopter dronları havada kablosuz şekilde şarj edebilmek bunlardan biri. Ayrıca birçok teknoloji şirketi ve akademisyenler da uçan araçların batarya ömürlerini uzatabilmek için araştırmalar yapıyorlar. Kalifornia Üniversitesi’deki (UC Berkeley) araştırmacılar da, dronların daha uzun süre uçmasını sağlayan havada elektrik şarj etme sistemi üzerinde çalışmakta.

UC Berkeley’in ‘Yüksek Performans Robotik Laboratuvarı’ndan (High Performance Robotics Laboratory) bir ekip tarafından geliştirilen yeni şarj sistemi, uçan dronların havadaki sürelerini büyük ölçüde artırabilecek bir konsept. Projede iki dron geliştirilmiş. Biri büyük boyda dört pervaneli bir helikopter dron. Diğeri ise basitçe uçan bir batarya. Büyük dron’un tepesinde özel tasarlanmış bir yerleşim platformu var. Küçük batarya dron bu platforma yekleşıyor ve kendi kendine yerleşiyor. Küçük uçan dron bataryasındaki fazla şarjı, yaylı ve bakır plakalarla kaplı temas noktaları aracılığı ile büyük drona aktarabilmekte.

Küçük dron yedek bataryası tamamen boşalana kadar ana drona elektrik yüklemekte. Yükleme tamamlanınca küçük dron havalanıyor ve yenrine büyük dronu şarj etmeye devam edecek başka bir küçük şarj dronu geliyor. Şarj dronu değişimi sırasında büyük dron kendi pillerinden güç çekmekte. Bu süreç tekrarlandıkça, ana dronun havada durma süresi göreceli olarak artırılıabiliyor. Araştırmacılar şarj dronu değiş tokuşu sayesinde, ana dronun uçuş süresini 12 ile 57 dakika arasında uzatabilmiş.

Henüz istenen performans seviyesinde olmasa da, bu projenin gelecekte çok işe yarayacağı düşünülebilir. Özellikle uzun süre havada kalması gereken gözlem dronları, emniyet güçlerinin dronları gibi araçlara ek güç sağlamak için işe yarayabilir. Bataryaların gelişmesi ve daha hafif ürünlerin daha çok şarj depolaması durumunda da, menzil ve ömür artırıcı iyi bir yedek sistem oluşturabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.