btbilgi

Yeni bir araştırmaya göre, dünya genelindeki birçok tüketici verilerinin güvenliği konusunda endişe duyuyor ve veri ihlali yaşayan şirketlerden hizmet almaktan vazgeçiyor. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya ve Kanada’da yaşanan büyük veri ihlalleri, tüketicilerin veri gizliliği ve siber güvenlik konusundaki dikkatini de gittikçe artırıyor.

PCI Pal’ın ABD, Birleşik Krallık, Avustralya ve Kanada’da gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları şirketler açısından dikkat çekici. En ciddi sonuç; ABD ve Kanada’daki tüketicilerin yüzde 21’inin veri ihlali yaşayan şirketlerden bir daha asla hizmet almak istememesi. Birleşik Krallık’ta bu oranın yüzde 44, Avustralya’da ise yüzde 43 seviyelerinde olduğu rapor edilmiş.

Bazı tüketiciler ise, şirketler veri ihlali sonrası çözüm bulana dek onlarla ilişkiyi koparma eğiliminde. ABD’deki tüketicilerin yüzde 83’ü, Kanada’daki tüketicilerin ise yüzde 58’i veri ihlali yaşayan şirketlerden birkaç ay boyunca hizmet almak ya da alışveriş yapmak istemediklerini belirtmişler. Birleşik Krallık ve Avustralya’da ise bu oran yüzde 44’e düşüyor.

Raporu ele alan Bitdefender Antivirus firması, veri ihlalinin sonuçlarının şirketlerde yıkıcı ve uzun vadeli mali sonuçlar doğurabileceğini hatırlatmış. Bunlar arasında itibar ve müşteri kaybı, gelirlerde düşüş, rekabet avantajı kaybı ve çalışanların üretkenlikte yetersiz kalmaları başta geliyor. Firma tüm kuruluşları siber saldırganların kurbanı olmamaları için uyararak, bazı tavsiyeler vermiş:

  • Müşteriler, özel bilgilerinin güvenliği ve gizliliğine saygı göstermek için şirketlerin mümkün olan her şeyi yaptıklarına güvenirler. Sorumluluktan kaçınmak, müşterilerinizi kaybetmenize, hisse değerinizin düşmesine ve potansiyel olarak milyon dolarlar yitirmenize neden olacak bir veri ihlaline yol açabilir.
  • BT uzmanları, bir ihlali önleme yeteneklerinden yeteri kadar emin değiller. Güveni artırmak için etkili bir veri ihlali yanıt planı içeren güçlü bir güvenlik mevzuatı büyük önem taşır. Ne yazık ki, birçok durumda yönetim kurulu başkanları ve CEO’lar itibar kaybına ve hisse değerinde ciddi düşüşlere rağmen veri ihlallerine hazırlık yükümlülüğünden kaçınırlar. Ancak, veri ihlaline hazırlıklı olunması için şirket üst yönetiminin de aktif olarak sürece dahil edilmesi gerekir.
  • Veri ihlali hazırlığının bir parçası olarak üst yönetim, kendi şirketinin gizlilik ve veri işleme uygulamalarının müşterilerinin beklentilerine saygılı olmasını sağlamalıdır. Bu tür çabalar müşteri düşüşlerini hafifletmeye yardımcı olacaktır.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.