btbilgi

Perakende sektörü ve tüketiciler son yıllarda sıkça konuşulan dijital dönüşüm süreçlerinin tam ortasında. Perakende alanındaki dönüşüm yeni teknolojilerle en iyi müşteri deneyimini sunmak, tedarik zincirinden sipariş sürecinin tamamlanmasına kadarki süreçleri çok kanallı platformlarda daha iyi yönetmeye odaklanıyor. Bu konudaki inovasyonlara baktığımızda, en ilginçlerinden biri kasiyersiz mağaza konseptleri.

Dassault Systèmes yaptırdığı bir araştırma ile perakende sektörünün geleceğine dair bulgular sunmakta. Çalışmanın hedefi 2030 yılındaki perakende teknolojilerinin, tüketicilerin hayatlarında nasıl bir yer tutacağına dair öngörülerini toplamak. CITE Research tarafından gerçekleştirilen çalışmaya ABD’de 1.000 yetişkin tüketici katılmış. Araştırma raporu kullanıcıların ev, seyahat, sağlık ve perakende alanlarındaki tüketici deneyimi beklentilerini ele almış.

Tüketicilerin çoğu 2030 yılında her saatte her ürünün teslim edilebileceğini (yüzde 84), mobil ödeme seçeneklerinin (yüzde 84) ve mağaza içi dijital teknolojilerin kullanılacağını (yüzde 81) öngörmekte. Ayrıca kişiselleştirilmiş ürünler ve kasiyersiz mağaza örneklerinin yaygın olacağı (yüzde 80) da beklenmekte. Kasiyersiz mağazalar konusunda Amazon ve benzeri firmalardan, şu anda bile yapay zeka destekli denemeler bulunuyor.

Geleceğin dijital perakende trendi, kasiyersiz mağaza

Tüketiciler 2030 yılında alışverişin sadece sanal ortamda yapılacağına dair şüpheliler. Katılımcıların yüzde 45’i buna ihtimal vermiyor. İhtimal vermeyenlerin oranı 55 yaş ve üstü katılımcılarda artmakta (yüzde 57).

Erkekler arasında kasiyersiz otomatik mağazaların olacağını (yüzde 79) ve yüz tanıma ya da ‘footprint payment’ (yüzde 75) teknolojilerinin kullanılacağını düşünenlerin oranı daha fazla. Erkekler için otomasyon daha önemli (yüzde 45). Kadınların ise yüzde 33’üne göre ise otomasyon ilk üç sırada. Öte yandan kadınlar erişilebilirliğe erkeklerden daha fazla önem verirken (yüzde 71), erkeklerin yüzde 62’sinin önem verdiği ilk üç konudan biri arasına girebiliyor.

Katılımcıların açık arayla en fazla değişim öngördüğü ürünler ev aletleri. Onu kişisel aksesuarlar takip ediyor. Özellikle ileri yaştaki katılımcılar (45 yaş ve üstü) ev aletlerini ilk sıraya koyma eğiliminde (45-54 yaşındakilerin yüzde 74’ü, 55 yaş ve üzeri katılımcıların yüzde 75’i). Ev aletlerini ilk sırada belirten 18-24 yaş grubunun, diğer kategorileri de birinci sıraya koymaları daha büyük yaş grubundakilere göre çok daha yüksek bir olasılık. Bu da diğer kategorilerde daha büyük yaş gruplarından daha fazla değişim öngördükleri şeklinde yorumlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.