btbilgi

Kuruluşların BT yöneticileri ve ekipleri için iyi bir haber geliyor: 2020 yılında şirketler BT bütçesi konusunda kesenin ağzını açmak niyetinde. Yeni bir araştırmaya göre dünya çapında şirketlerin neredeyse yarısı BT harcamalarını artıracak.

SpiceWorks firmasının BT uygulayıcılarından oluşan komüniteler arasında yaptığı araştırmaya dayanan yıllık ‘BT’nin Durumu’ (The 2020 State of IT) raporuna göre, işletmelerin yüzde 44’ü BT bütçesi konusunda artış planlıyorlar. Bu da geçen seneye göre yüzde 6 yükselme anlamına geliyor. Bütçelerdeki ortalama artışın ise yüzde 18 civarında olması bekleniyor. Raporda açıklama yapan uzmanlar, bu gelişmenin oldukça önemli olduğunu ifade etmekte.

Büyüme tahmininin hem Avrupa hem de Kuzey Amerika’da benzer oranlarda olduğuna da dikkat çekilmiş. Bu da küçük işletmelerden çok uluslu devlere kadar herkesin benzer büyüme hedeflerine sahip olduğunu göstermekte deniliyor. Artması beklenen BT harcamalarının en büyük itici faktörü ise eskimekte olan altyapı olarak saptanmış. Araştırmaya katılanların yüzde 64’ü altyapılarındaki yenileme planlarının bütçe artışının ana sebebi olduğunu söylüyor.

Windows Server 2008 için uzatılmış desteğin sona erecek olması daha da ayrıntılı bir sebep olarak verilmiş. Rapora göre 2020 yılı için BT harcamalarının neredeyse yüzde 15’ini sunucu kategorisindeki alımlar oluşturacak. Raporda BT bütçesi artışlarının diğer nedenleri arasında siber güvenlik kaygıları ve özellikle büyük işletmeler için düzenlemelerdeki değişiklikler gösteriliyor. Bir diğer yaklaşım ise BT projelerinin kurumlar içinde önceliklerinin artıyor olması.

Küçük kuruluşlar için ise durum biraz farklı. 500 kişiye kadar çalışanı olan kuruluşlar için bütçelerin artışındaki ana sebep giderek artan çalışan sayıları ve eskiyen altyapıların bu artışı karşılayamayacağı endişesi. Küçük şirketlerin sadece yüzde 10 kadarı siber güvenlik tehditlerini bütçe artışları için motive edici bir faktör olarak belirtiyor. 1.000 kişiden fazla çalışanı olan şirketlerde bu oranın yüzde 25’e çıktığı bilgisi veriliyor.

2020’deki BT bütçelerinin yüzde 33 kadarı donanım alanına harcanacak gibi görünüyor. Geçen yıla göre bu rakamın biraz gerilediği aktarılmakta. Son kullanıcı donanımı harcamaları ise toplamın yüzde 22’sini kapsayacak.

Rapordaki ilginç konulardan biri de yenilikçi teknolojilerin kullanımı. Avrupalı ​​katılımcıların sadece yüzde 17’si şirketlerinde yapay zeka kullandığını belirtmiş. Yüzde 34’ü ise iki yıl içinde bu alanda uygulama yapacaklarını söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.