btbilgi

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi şirketi KPMG yıllık tüketici eğilimleri araştırmasının 2019 raporunu yayımladı. ‘Küresel Tüketici Akımları 2019’ (Global Retail Trends 2019) başlıklı araştırma raporunda, perakendedeki dijital ve yenilikçi teknoloji trendleri incelenmiş. KPMG raporunda dijital platformların yenilikçi yaklaşımları ve internet çözümlerini kullanmaları ile tüm pazarları yıkıcı biçimde dönüştürdüklerine dikkat çekiliyor.

Raporda dikkat çeken başlıklar şu şekilde çzetlenmiş:

  • Dünya Ekonomik Forumu, dijital platformların 2025’e kadar 60 trilyon doları aşan gelir elde edebileceğini öngörüyor. Bu rakam, küresel kurumsal gelirlerin yaklaşık yüzde 30’una denk geliyor.
  • ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre, ülkede internetten alışveriş 2018’de yüzde 14,2’lik bir artışla, yaklaşık 518 milyar dolara ulaştı. Çin’de ise daha hızlı bir değişim söz konusu. Alibaba, online perakende hacminin 2020 yılında 1,7 trilyon dolara ulaşacağını öngörüyor.
  • Önde gelen 242 platform şirketinin piyasa değerinin 2018 sonunda 7.716 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.
  • Platform şirketlerinin 2020 yılına kadar gelirlerinin yaklaşık yüzde 18’ini teknolojiye yatırması bekleniyor. Bu oran perakende sektörü için öngörülen yüzde 7 ortalamasının oldukça ilerisinde.

Dijital asistanların kullanımındaki artışa özellikle işaret edilmekte. Daha beş yıl öncesine kadar böyle bir teknoloji kategorisinin bulunmadığına değinen KPMG, ‘International Trends’in bir raporunda 2020 yılına kadar internet üzerinden yapılan aramaların yarısının ses komutları ile gerçekleştirileceği bilgisini aktarmış. Bu dönüşümün, platform şirketleri için milyarlarca dolar değerinde gelirin yanı sıra rekabet avantajı da sağlayacağı belirtilmekte.

Raporda dijital çağın içinde kurulan platform şirketlerinin sabit maliyetinin, geleneksel şirketlere oranla daha düşük olduğu ifade edilmiş. Ayrıca Ar-Ge ve teknolojiye yaptıkları yatırımlarla rekabet güçlerini artırabiliyorlar. Bu şirketler diğer işletmeler gibi dijital dönüşüme ayak uydurmak için zaman veya kaynak yatırımına ihtiyaç duymuyor. Yıkıcı teknolojileri kullanıyorlar ve yeni pazarlara çok daha düşük maliyetlerle giriş yapabiliyorlar. Pazardaki fırsatları tespit etmek için gereken veri ve analitiğe sahip şekilde, pazarda öncü olmanın avantajından faydalanabiliyorlar.

Bir başka trend ise veri analitiği. Çin kökenli Alibaba, JD.com ve Tencent gibi mega platform şirketlerinin büyümeyi desteklemek adına veri analitiğine ciddi yatırımlar yaptığının altı çizilmiş. Çinli internet şirketlerinin, ellerinde tuttukları muazzam boyutlardaki veriyi yeni hizmetler sunmak için kullandıkları hatırlatılmış. Amerikalı platform şirketleri gibi, kendi ülkelerinde büyük bir ana pazar avantajına sahipler.

Çinli tüketicilerin Amerikalı tüketicilere kıyasla teknolojiye daha meraklı olduğuna da değinilmiş. Küresel ölçekte tüketicilerin yüzde 33’ü internet üzerinden yemek siparişi verirken, Çin’de bu oran yüzde 53’e yükselmiş. Çin’de mobil ödeme yöntemlerini kullanan tüketicilerin sayısının da 566 milyona ulaştığı rapor ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.