btbilgi

Halen ülkemiz fiber optik çözümleri üzerinden kullanıcılara genişbant internet servisler dağıtma konusunda Avrupa’nın ve birçok gelişmiş ülkenin gerisinde. Buna sebep olarak operatörlerin yeterince yatırım yapmamaları, tüketicilerin hızlı internet istemelerine rağmen alım gücünün sınırlı olması ve her lokasyonun fiber optik altyapı kurulumu için uygun olmaması gibi sebepler gösterilmekte. Sonuncusunu ortadan kaldırmak için, dünya çapında 200’den fazla GSM operatörü 50 milyon haneye Huawei WTTx ile genişbant internet sağlamış.

‘Hava fiberi’ de denilen Huawei WTTx çözümü, fiber altyapının ulaşamadığı ve nitelikli internet hizmeti alamayan bölgelere yüksek hızda mobil internet sağlamaya yaramakta. WTTH teknolojisinin kullanıldığı alıcı cihazlar 4.5G baz istasyonuna bağlanarak, dahili SIM kartı sayesinde başka bir internet ağına ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Cihazlar elektrik hattı bulunan herhangi bir yere de kolaylıkla taşınarak kullanılabiliyor. Böylece kablo çekilmesinin zor veya maliyetli olduğu evlere de genişbant internet vermek mümkün.

WTTx hizmetlerinin avantajlarından biri de, geleneksel kablolu genişbant internet hizmetlerinin kurulumu için bölgeye bağlı olarak belli bir zaman gerekirken, sadece 24 saat içinde devreye sokulabilmesi. Müşterilerin hizmet başvuruları operatör satış noktalarından ve müşteri hizmetleri kanallarından gerçekleştiriliyor. Kurulum için bir randevu alındıktan sonra ürünle ilgili gerekli kontroller yapılıyor ve WTTx cihazı müşteriye anında teslim ediliyor. Ürünün ticari çözümü olan ‘WTTx Suite’ sayesinde; operatörlerin hizmet sunmalarının, yönetmelerinin ve servisi uzaktan etkinleştirmelerinin kolay hale geldiği aktarılmakta.

4.5G altyapısını kullanan Huawei WTTx, operatörlerin farklı kullanıcı gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış. Operatörler müşterilerine ön ödemeli ve faturalı paketler sunabiliyorlar. Paketlerin fiyatları hız ve fiyatlandırma özelinde müşterinin ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebiliyor. WTTx çözümleri ‘Ulusal Genişbant Ağları’ için de ideal bir çözüm olarak konumlandırılmakta. Daha şimdiden çeşitli ülkelerde çalıştırılan 5G ağlarının gelişi ile, buna benzer havadan genişbant internet servisi çözümlerinin artması beklenmekte. Huawei firması WTTx teknolojisinin dünyada internet bağlantısı olmayan yaklaşık 2 milyarlık kesimin en az yarısı için özel bir çözüm olacağını ifade ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.