btbilgi

Akıllı telefon bağımlılığı, artık günümüzde aksi iddia edilemez bir gerçek haline gelmiş durumda. Doğal olarak Türk kullnaıcılar da bundan nasibini alıyorlar. Avantajix.com sitesinin TÜBİSAD, Deloitte Digital ve TÜSİAD’ın araştırmalarından derlediği rapora bakılırsa Türkiye’de 56 milyon kişi aktif bir şekilde akıllı telefon kullanıyor. Günün yaklaşık 7 saatini internette geçiren Türk kullanıcılar, sosyal ve ekonomik aktivitelerinin çok büyük kısmını cep telefonu üzerinden gerçekleştirmeye alıştılar.

Deloitte’nin ‘Global Mobil Kullanıcı Araştırması’na göre, Türkiye’deki mobil kullanıcılar günde ortalama 78 kez (yani her 13 dakikada bir) cep telefonu ekranına bakmaktan kendini alamıyor. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 22’si, yani her beş kişiden biri hastalık derecesinde bağımlı. Her on kişiden sekizi uyandıktan sonra 15 dakika içinde mutlaka cep telefonuna bakıyor. Her on kişiden yedisi de yatmadan önceki 15 dakikada mutlaka telefonunu kontrol ediyor.

Araştırmalara göre, Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcıları cihazlarını en fazla sosyal medyayı kontrol etmek için kullanıyor. Sosyal medya takibinde yüzde 72’lik orana sahip cep telefonunu, yüzde 14 ile dizüstü bilgisayarlar, yüzde 7 ile de masaüstü bilgisayarlar takip etmekte. Banka işlemleri de ağırlıklı olarak akıllı telefon üzerinden gerçekleşiyor. “Banka hesabımı cep telefonumdan kontrol ederim” diyen yüzde 67’lik bir kesim var. Mobil işlemler için banka müşterilerinin yüzde 17’si dizüstü, yüzde 7’si de masaüstü bilgisayarını kullanıyor.

Arama motorlarında akıllı telefonunu kullananların oranı da yüzde 60. Telefonu yüzde 23 ile yine dizüstü, yüzde 10 ile de masaüstü bilgisayarlar takip ediyor. Her kategoriden haberlerin takibi de yüzde 51’lik oranla en fazla telefonlar üzerinden yapılıyor. Haber takibinde telefonun ardından yüzde 23 ile dizüstü, yüzde 11 ile de masaüstü bilgisayarlar kullanılıyor. Oyunları akıllı telefondan oynayanların oranı yüzde 49. Bu kategoride dizüstü yüzde 22, masaüstü bilgisayar yüzde 9’luk paya sahip.

Verilen bilgiye göre alışveriş sitelerine göz atmada akıllı telefon yüzde 46, dizüstü bilgisayar yüzde 33, masaüstü bilgisayar ise yüzde 12’lik paya sahip. Online satın almada ise akıllı telefonlar yüzde 38’lik oranla yine ilk sırada. Dizüstü bilgisayardan ürün ya da hizmet satın alanların oranı yüzde 36. Masaüstü bilgisayarın oranı ise yüzde 13.

Film, dizi izleme oranlarında akıllı telefon televizyonun üzerinde ama dizüstünün altında bir kullanıma sahip. Dizi ve filmleri dizüstü bilgisayarından izleyenler yüzde 35’lik bir orana sahipken, akıllı telefon yüzde 20’lik oranıyla yüzde 17’lik paya sahip televizyonun önünde yer alıyor. Canlı TV izlemede televizyonlar yüzde 47’lik paya sahip. Akıllı telefonların yüzde 17’lik canlı TV izleme oranı ise, bu alanda yakın gelecekte liderliği ele geçirmeye aday sayılmak için erken olduğunu göstermekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.