btbilgi

Kablosuz Wi-Fi standartlarını belirleyen ‘Wi-Fi Alliance’, geçtiğimiz hafta yeni standart Wi-Fi 6’nın resmi olarak kullanıma girdiğini duyurdu. Geçtiğimiz sene boyunca çeşitli firmaların yeni kablosuz aktarım standartına uyumlu ürünler hazırladıklarını biliyoruz. Bu firmalardan olan TP-Link, bu yılın sonuna doğru Wi-Fi 6 destekli ürünlerini Türkiye’ye getireceklerini açıkladı. Firma yani standartın kullanıcılara ve sektöre sağlayacağı yararları da anlattı.

TP-Link Teknik Destek Mühendisi Eren Yatır, hem ağa bağlanan notebook gibi cihazlarda hem de ağ ürünlerinde Wi-Fi 6 teknolojili modellerin şimdiden görülmeye başlandığını aktarmakta. Wi-Fi 6’nın en önemli avantajı hız olarak belirtilmiş. Bir önceki standarda göre bağlantı hızı ve erişim kapasitesi dört kat kadar artmakta. Ayrıca gecikme süresi de yüzde 60 gibi yüksek bir oranda azaltılabilmekte.

Yeni standarta uyumlu ürünler ultra yüksek bant genişliği, ultra yoğun erişim ve ultra düşük gecikme gerektiren senaryoları kolayca yönetecek. Kullanıcılar Ultra HD video konferans görüşmeleri yapabilecekler. 4K çözünürlükte bir video konferans görüşmesinde, her kullanıcının 40 mbit/s bant genişliğine ihtiyaç duyduğu bilgisi veriliyor. Wi-Fi 6 ağın genel bant genişliğini artıracak ve her kullanıcıya Ultra HD video deneyimi sağlayabilecek.

Bir diğer kullanım alanı ise Nesnelerin İnterneti (IoT) olcak. Hayatımıza daha fazla akıllı cihaz girmekte ve kablosuz ağlara bağlı cihaz sayısı artmakta. Bu da daha fazla anlık veri akışı anlamına geliyor. IoT, üretim sektöründe robotların daha fazla kullanımı, sanal gerçeklik gibi gelişmeler düşünülünce bundan böyle çok daha yüksek hızda Wi-Fi bağlantısı gerekiyor. Bununla beraber aynı anda çok sayıda cihaza yüksek hızın sunulması söz konusu olacak. Wi-Fi 6 standartlı ürünler donma, kopma gibi gecikmeleri 10 ms’lere indirebilmekte. Bu da neredeyse kesintisiz bir bağlantı demek.

Yatır önemli bir konuyu şu sözlerle hatırlatmakta: “Her zaman söylediğimiz bir gerçek var; istediğiniz kadar iyi yazılım yapın, cihazları haberleştirin, eğer güçlü, hızlı, kesintisiz ağı kuramazsanız beklediğiniz sonuçları elde edemezsiniz. Wi-Fi 6 destekleyen cihaz yoksa bu bahsettiğimiz hızlara ulaşılamayacak. Şu aşamada ülkemizdeki kablosuz bağlanan cihazların çok büyük kısmı hala 2.4 GHz yayınını görebilen cihazlar. 802.11 ac, yani Wi-Fi 5 destekli cihazların yaygınlaştırılması için çalışıyoruz. Wi-Fi 6 teknolojili ağ ürünleri kullanıyorsunuz ve ağa bağlanan cihazlarınızda Wi-Fi 6’yı destekliyor diyelim. Ama internete çıkış hızınız eğer 8 / 16 / 24 Mbps’lerdeyse yine yüksek performans almanız mümkün değil. İnternet altyapısının da bu hızları destekler olması gerekiyor. Türkiye’de hala 6 milyondan fazla ADSL kullanan, yani 8/16/24 Mbps hızları ile internet kullanan kullanıcı var. Temel olarak hem bağlantı sağlayacağınız cihaz hem de internet altyapınızın bu teknolojilere uygun olması gerekiyor”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.