btbilgi

RFID teknolojisi tek başına zaten başarılı ve etkileyici iken, MIT (Massachusetts Institute of Technology) mühendisleri onları daha da müthiş hale getirmeye çalışıyorlar. Amaç piller veya harici güç kaynakları olmadan aylarca hatta yıllarca çalışabilen ucuz, internet bağlantılı sensörler oluşturmak. Bu da Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarına eklenecek çok kullanışlı bir dizi etiket oluşturabilmek anlamına geliyor.

MIT uzmanlarına göre 2025 yılına kadar dünya üzerinde 75 milyar adet IoT cihazı bulunacak. Bu da veri toplamak için etrafımızda tonla sensör bulunması demek. Bunların hepsi çalışabilmek için büyük miktarda enerjiye ihtiyaç duyacak. Hepsini elektrik şebekesine bağlamak pratik değil. Devamlı pillerini değiştirmek de öyle. İşte bu sebeple mühendisler loş iç mekan aydınlatması ile bile çalışabilecek fotovoltaik RFID etiketleri tasarlamışlar.

Fotovoltaik RFID fikri yeni değil ama şimdiye kadarki geliştirilen cihazlar büyük boyda, pahalı ve esnek olmayan yapıdalar. Araştırmacılar günümüzün mucizevi materyallerinden biri olan perovskite kullanarak etiketleri ucuz, 3D yazıcılarda yazdırılabilir, esnek ve şeffaf hale getiriyorlar. Perovskite hücrelerini RFID etiketleri ile birleştirerek, sıcaklık ve nem gibi çeşitli çevresel faktörleri izlemek için sensörler elde ediliyor. Bu etiketler üzerlerinde bulunan fotovoltaik hücreler ile rulo halinde basılabiliyor. Şeffaf yapıları sayesinde pencere camına bile monte edilebiliyorlar. Ağ bağlantısı için çok düşük maliyetli ultra yüksek frekanslı antenleri de var.

Güneş enerjisi ile uzun süre beslenebilmeleri için yenilikçi RFID etiketleri özel tekniklerle geliştirilmiş. Üzerlerindeki mini paneller doğrudan güneş ışığında 4,3 volt enerji üretebiliyor. Ayrıca 1,5 voltluk bir devre üzerinden 5 metreye kadar veri iletebiliyorlar. İç mekan testleri de ümit verici. Hücreler flüoresan aydınlatması altında yüzde 21,4’e varan verime ulaşabiliyor ve 45 dakika ışığa maruz kaldıklarında üç saatlik şarj toplayabiliyorlar. Bu da sensör etiketlerinin, iç ve dış ortam sıcaklıklarını günlerce kesintisiz takip etmesini sağlayabilmekte. Işıkla beslenen RFID etiketleri bu performans ile, geleneksel etiketlere göre beş kez daha fazla veri iletiyorlar. Tek bir sinyal alıcı aynı anda birden fazla sensörden gelen verileri daha kolayca toplayabilecek.

Bu teknoloji ile gelecekte RFID etiketleri bozulmadan önce aylarca hatta yıllarca sensör verisi toplayıp iletebilecekler. Sadece sıcaklık takip için değil; aynı zamanda nem takibi, basınç, titreşim ve kirliliği ölçme becerileri eklenerek farklı sektörlerde kendilerine kullanım alanı bulacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.