btbilgi

Çocukların internetteki gizliliği ve güvenliği ebeveynlerin en büyük kaygılarından biri haline geliyor. Bu kaygılar temelsiz de değil. Kaspersky firması çocukların siber güvenliği konusunda bir araştırma yaptırmış. Pazar araştırma şirketi Savanta’ya yaptırılan çalışmaya göre, Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 84’ü çocuklarının internetteki güvenliğinden endişe ediyor. Fakat aynı ebeveynler çocukları ile bu konuyu yeteri kadar konuşmuyorlar.

Araştırma raporuna bakılırsa, Türkiye’deki ebeveynlerin yaklaşık üçte ikisi (yüzde 69) çocuklarının internette çok fazla vakit geçirdiğini düşünüyor. Bu durum yalnızca çocuklukta yaşanabilecek eğlenceli anları ekran başında harcamak dışında, sürekli potansiyel risklere de neden oluyor. Ebeveynlere göre en tehlikeli çevrim içi tehditler sırası ile:

  • Çocukların cinsellik veya şiddet içerikli görüntülere erişmesi (yüzde39),
  • İnternet bağımlılığı (yüzde 38)
  • Şiddete veya uygunsuz davranışa yönlendiren anonim mesajlar veya içerikler alınması (yüzde 21).

Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 83’ü potansiyel riskleri azaltmak ve internette gezinirken karşılaşılabilecek tehlikeleri anlatmak için çocuklara internet güvenliğini öğretmenin, ebeveynler ve okulların ortak sorumluluğu olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yüzde 87’si ise ebeveynlerin bunu yapmaya daha uygun olduğunu, çünkü çocukların anne babalarına daha çok güvendiğini belirtiyor.

Ebeveynler bu konulardaki sorumluluklarının farkında gibi görünüyor. Buna rağmen çocuklarına yeterli derecede yol gösteremiyorlar. Rapora göre ebeveynler, büyüyene kadar çocuklarıyla siber güvenlikleri hakkında toplam bir saatten daha az (ortalama 38 dakika) konuşuyorlar. Türkiye’de ebeveynlerin çocuklarıyla bu konuda konuşurken en çok şu noktalarda zorlandıklarını ortaya çıkartılmış:

  • Tehditleri çocukların anlayacağı bir dilde anlatmak (yüzde 53),
  • Çocukların tehditleri ciddiye almasını sağlamak (yüzde 51),
  • Arkadaş baskısına uymamaya ikna etmek ve/veya bunun için kendilerine güvenmelerini sağlamak (yüzde 36).

Raporla ilgili açıklama yapan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Evren Tufan şu bilgiler vermekte: “Günlük hayattaki iletişim ve etkileşimden farklı olarak internet üzerinden iletişim ve etkileşim zaman ve mekan sınırlamasından bağımsız olarak gerçekleşmektedir. Çocuklar internet aracılığı ile yaş ve gelişim düzeylerine uygun olmayan içeriklere erişebilir, kişisel bilgilerini istemeden paylaşabilir, siber zorbalığa veya benzeri olumsuz deneyimlere maruz kalabilirler. Yapılan bu güncel araştırma, ülkemizde ebeveynlerin çocukların güvenliği ile ilgili kaygılarının olduğunu ancak bu konuda iletişim kurmakta zorlanabildiklerini gösteriyor. İlköğretim çağındaki çocukların hemen hemen tümünün internet bağlantılı akıllı telefon veya tablet kullandığı göz önüne alındığında bu konuda konuşmanın önemi daha da belirginleşiyor. Ebeveynler çocukları büyüdükçe onlara yaşlarına uygun biçimde internet üzerinden iletişimin özelliklerini anlatabilir ve kişisel bilgileri paylaşmamanın önemini vurgulayabilir. Sosyal medya kullanımı konusunda belli sınırlar getirmek ve çocukların vakit geçirdiği sosyal medya uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak da faydalı olabilir. En önemlisi çocuğa internet üzerinden istemediği veya onu rahatsız eden bir içeriğe maruz kaldığında bunu öğretmeni veya annesi/ babası ile paylaşarak yardım alabileceği ve bu konuda eleştirilmeyeceği güvencesi verilebilir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.