btbilgi

Dijital dönüşüm artık her kurumun odağında. Her geçen sene daha fazla insan ve işletme çevrimiçi şekilde etkileşime giriyor. Bu etkileşimin merkezinde ise dijital kimlikler var. İnternet ortamında bir kişinin gerçekten de söylediği kişi olduğunu anlamak ancak dijital kimlik mekanizmaları ile mümkün. Yaklaşık 7,7 milyar olan dünya nüfusunun yüzde 50’si internet erişimine sahip. Dünya Bankası verilerine göre, bir milyardan fazla insanın yasal olarak tanınan bir kimliği bulunmuyor. İşte bu gibi durumların önüne geçmek için Plum benzeri projeler geliştirilmekte.

Blokzincir teknolojisi ve dijital kimliklerin tartışıldığı ‘Blokzincir Çalıştay’ındaki konuşmacılardan olan E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, “Plum: Dijital Kimliğin Ötesinde Blokzincir ve E-imza” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Orhun konuşmasında, bir Thomson Reuters araştırmasında firmaların müşterilerini tanımak için yılda 60 ila 500 milyon dolar arasında bütçe ayırdığını belirttiğinden bahsediyor. Bankaların yüzde 87’si için ise ‘müşterini tanı’ uygulamaları kritik öneme sahip.

Orhun şu bilgileri veriyor: “Günümüzde her projenin ilk aşaması, müşteri tanıma süreci ile ilgili. Kurumlar, müşteri tanıma sistemlerinde verileri standardize etmek, veri güvenliğini sağlamak ve dijital dünyada gerçek kişilere ulaşmak istiyor. Karmaşık ve riskli operasyon süreçlerinden kaçınıp müşteri deneyimini optimize etmeyi hedefliyorlar. Müşteriler ise hizmet talep ettikleri kurumun sadece ilgili hizmet için gerekli olan bilgileri kurumla paylaşmayı talep ediyor. Bu paylaşımın da yine kendi kontrolünde gerçekleşmesini bekliyor. Thomas Reuters tarafından yapılan araştırmaya göre, şirketlerin müşteri tanıma süreçlerinde yaşanan sorunlardan dolayı yüzde 13’lük bir müşteri kaybı söz konusu. Dijital dünyada kimliklerini yaratan kişilerin gerçek olup olmadığının belirlenmesi, gerektiğinde bu kişilerin kayıtlarının yasal kanıt olarak kullanılabilmesi gerekiyor. Ayrıca kimlik bilgileri gerçek olsa bile bu bilgileri kimlik sahibinin gönderip göndermediği bilinmiyor. Bu ihtiyaçlardan yola çıkarak Plum çözümünü hizmete sunduk.”

Orhun, Plum çözümünde blokzinciri üzerinden dijital kimliğin kesin olarak teyit edilebileceği bir teknolojiyi hayata geçirdiklerini söylüyor. Blokzincire yeni bir mimari katman olarak e-imza ve e-imzalara ait nitelikli sertifikalardaki kimlik özelliğini eklemişler. Plum ile kimlik beyanı prosedürleri ortadan kaldırılabiliyor. Böylece oluşturulan dijital kimlikler güvenli bir şekilde kanıtlanabiliyor ve tanınabiliyor. Bu sayede müşteri tanımada süreçlerindeki zorlukları ortadan kaldırmak hedeflenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.