btbilgi

Dünya çapında devasa bir elektronik cihaz pazarı bulunmakta. Bu pazarın en önemli öğeleri bilgisayarlar ve telefonlar. Her geçen sene farklılaşan ürün yelpazeleri ve yenilikler görüyoruz. Peki ürün satışları ne durumda? Tüm inovatif gelişmelere rağmen, 2019 bir dönüm noktası oluşturacak gibi görünüyor. Yeni bir araştırma raporuna göre, akıllı telefon pazarı başta olmak üzere tüm cihazların küresel sevkiyatları 2019’da düşecek.

Sektörel araştırma firması Gartner’ın raporuna bakılırsa, 2019 sonu itibarı ile tüm elektronik cihazlarda küresel sevkiyat oranları yüzde 3,7 oranında azalacak. Bundan en fazla etkilenmesi beklenen ürün gamı ise akıllı telefonlar. Samsung, Huawei ve Apple’ın başını çektiği akıllı telefon pazarı yüzde 3,2 oranında düşüş yaşayabilir. Halen dünya üzerinde 5 milyardan fazla cep telefonu olduğu bilgisi verilmiş. 2019 yılının küresel pazarın tepe noktasına işaret ettiği ifade ediliyor.

Raporda premium sınıftaki telefonların dayanıklılığı ve uzun kullanım ömürlerinin, bu pazardaki düşüşün ana etkeni olduğu belirtilmekte. Tüketiciler şimdiye kadar yaklaşık iki senede bir telefon değiştirme eğilimindeydi. Şimdi ise akıllı telefonlar daha uzun süre kullanılıyor ve birçok tüketicinin iki senelik kullanım sınırını rahatlıkla geçeceği tahmin edilmekte. Yani telefon sahipleri en azından üç sene yeni bir telefon almaya ihtiyaç duymayabilir.

Gartner: Küresel akıllı telefon pazarı tepe noktasında

Bu tahmine uymayan tek bir ürün kategorisi var, o da 5G destekli akıllı telefonlar. Gartner raporunda 5G teknolojisini içeren telefonların sadece birkaç yıl içerisinde geniş bir pazar payına ulaşması öngörüsüne yer verilmiş. Tahminlere göre 2020’de 5G telefonlar 3,5 milyon adete ve 2023’de ise 48,6 milyon adete ulaşacak. 5G’nin etkisiyle, akıllı telefon pazarının 2020’de yüzde 2,9’luk bir büyüme göstermesi bekleniyor. 5G telefon satışlarının 2023 yılındaki pazarın yüzde 56’sını oluşturacağı tahmini de ayrıca açıklanmış. 2028 yılına kadar ise, 5G telefonların satışlarının dünya genelinde 324,1 milyon adede ulaşması beklenmekte.

Bilgisayarlar da bu küresel düşüşten kötü etkileneceği tahmin edilen ürün kategorilerinden. PC satışlarının 2018’daki 259,7 milyon adetten, 2019’da yüzde 1,5 düşüşle 255,7 milyon adede gerilemesi öngörülmekte. Kendi alt kategorileri içinde en büyük düşüşü ise son tüketiciye hitap eden PC ürünleri yaşayacak. Bu kategorinin bu yıl yüzde 9,8 oranında düşmesi ve toplam cihaz pazarındaki payının yüzde 40’ın altına düşmesi beklenmekte.

Gartner’a göre tüketici PC’lerindeki yaşam süresinin uzaması, 2023’te 10 milyon daha az cihaz değişimine sebep olabilir. Kurumsal tarafta da düşüş söz konusu. Tahminlere göre Windows 10 işletim sistemine geçiş zirveye ulaştığında, kurumsal bilgisayar pazarı üç yıllık bir büyümenin ardından 2020’de yüzde 3,9 oranında düşüş yaşayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.