btbilgi

Birçok şirket BT altyapılarındaki ve ağlarındaki güvenlik açıklarını keşfedebilmek için whitehat (beyaz şapkalı) hackerlerden destek alıyorlar. Fakat bağımsız araştırmacıların sistemlerini test etmesini isteyenler arasında şirketler dışında, bazen devlet kurumları da olabiliyor. ABD Hava Kuvvetleri’nin açıklamasına göre, dünya yörüngesinde yer alan uydularındaki güvenlik açıklarını bulmaları için whitehat hackerler ile bir yarışma düzenlenecek.

Konuyla ilgili bilgi veren Bitdefender, güvenlik açıklarını bulan ve sorumlu bir şekilde ifşa eden bağımsız araştırmacılara binlerce dolar ödül veren yarışmalar yapıldığını aktarmakta. ABD Hava Kuvvetleri’nin duyurduğu yarışma ise çok özel. Bu yarışmada hackerların yörüngedeki bir uydunun kontrolünü ele geçirip geçiremeyecekleri test edilecek.

Daha önce bir grup güvenlik araştırmacısı, Las Vegas’ta düzenlenen DEF-CON hack konferansında F-15 savaş uçağı sisteminde ciddi bir dizi güvenlik açığı keşfettiklerini duyurmuşlardı. ABD Hava Kuvvetleri benzer bir durumun yörüngedeki uydular için de olmasını istemiyor. Bitdefender firması, şirketler dışında devlet kurumlarının de güvenlik açıklarını keşfetmek amacıyla bu tarz yollara başvurmasının, olası bir siber savaşta ciddi zararlara uğramak istemeyen ülkelere örnek olacağını ifade etmekte.

Verilen bilgiye göre bir uydu ve ilgili yer istasyonunda kullanılan bileşenlerin birçoğu, yeterli test kaynaklarına sahip olmayan küçük şirketlerden geliyor. Bu bileşenlerin devlet destekli bir hack girişimine dayanabilecek düzeyde olacağının da garantisi verilemiyor. Bundan dolayı ABD Hava Kuvvetleri, üçüncü taraflardan gelen parçaları etkileyen güvenlik sorunlarını öğrenerek daha güçlü güvenlik gereksinimleri oluşturmayı hedeflemekte. Gerçekleştirdiği yarışmalar yoluyla hükümet sistemlerinde 5 bin’den fazla güvenlik açığı keşfeden ABD, bu tarz girişimlerin hem güvenlik açığı araştırmacıları hem de ABD Savunma Bakanlığı için bir kazan-kazan olduğuna inanıyor. Keşfedilen güvenlik açıklıkları karşılığında ABD Hava Kuvvetleri, bağımsız hackerlere ciddi para ödülleri vermeyi planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.