btbilgi

Evlerimizde biriken çöpleri kimin atacağı her daim önemli bir konu olmuştur. Çünkü kimse kötü kokan ve ellerinizi kirletme ihtimali olan çöpleri bir yerlere götürmek istemez. Eğer bir apartmandaysanız ve görevli varsa işiniz daha kolay. Ama müstakil evlerde mutlaka bu işi birilerinin yapması gerekli. Neyse ki otomasyon teknolojileri yükseliyor, artık bu zahmetli işi bir insanın yapmasına gerek kalmayacak. Çünkü akıllı ev şirketi Rezzi kendi kendine hareket eden SmartCan isimli bir çöp konteyneri tasarlamış.

Firmanın yeni çöp konteyneri, özellikle çöpleri her gün müstakil evlerinin önüne çıkartmaya üşenenler için ideal. SmartCan isimli bu konteyner fikri o kadar beğenilmiş ki, 20 yıldır 3D baskı ve enjeksiyon kalıplı özel parçaların yapımında uzmanlaşmış dijital üretim lideri Protolabs’tan bir ‘Cool Idea’ ödülü bile kazanmış.

Motorlu ve uzaktan ağ bağlantılı SmartCan özel bir akıllı telefon uygulaması ile eşleşiyor. Uygulamadan verilen komutları kendi kendine gerçekleştiren konteyner, evin dışındaki çöp toplama noktasına otonom şekilde gidebiliyor. Burada çöp arabasını sabırla bekleyen konteyner, işi bitince kendi kendine evdeki belirlenmiş noktasına geri dönüyor. Böylece kullanıcıların çöp kamyonunu kaçırma veya peşinden koşma gibi durumlara girmesi ortadan kaldırılmakta.

Otonom konteyner SmartCan ile çöp çıkartma derdine son

Rezzi CEO’su ve SmartCan’in yaratıcısı Andrew Murray şu bilgileri veriyor: “İnsanların günlük hayatlarından gereksiz işleri uzaklaştırmasına yardımcı olmak istiyoruz. Nesnelerin İnterneti çözümleri yalnızca evin ışıklarını kapatmak veya müziği açmanın ötesine geçebilmeli. Bu teknolojilerin herkesin karşılaştığı sıradan ve günlük fiziksel görevlerin yükünü hafifletmeye yardımcı olacağına inanıyoruz.”

Akıllı çöp konteynerinin ne zaman piyasaya çıkacağı veya fiyatının ne olacağı konusunda henüz ayrıntılı bilgi verilmemiş. Fakat ürünün 2020 yılının sonlarında bir zaman satışa çıkacağı biliniyor. Konteyner Protolabs’den ödül almanın dışında maddi ve teknolojik destek de almış. Prototiplendirme ve üretim desteğinin, ürünün geliştirme sürecini en az yarım yıl kadar kısalttığı ifade ediliyor.

Protolabs CEO’su Vicki Holt ise bu yenilikçi ürünle ilgili şunları söylüyor: “Evlerimizi süpürmek için otonom robot elektrikli süpürgeler ve güvenli tutmak için akıllı güvenlik sistemleri kullanmamızın ötesinde, SmartCan de çöp toplama görevini gerçekleştirecek. Tüketici elektroniği endüstrisinde giderek daha fazla otonom cihaz görüyoruz. Bunlar insanların yapmak istemediği işleri üstlenerek, bizim için daha fazla değerli vakit yaratacaklar.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.