btbilgi

Akıllı telefonlar artık elimizden bırakamadığımız nesneler haline geldi. Her türlü işimizde büyük kolaylık yaratmalarına rağmen, biliminsanları yaptıkları çeşitli araştırmalarla bu cihazların insan sağlığına zararlarını da ortaya koyuyorlar. Bu zararlar selfie bağımlılığından göz rahatsızlıklarına, çocukların yaşadığı dijital zorbalık olaylarından sosyal medya güvenliği problemlerine kadar büyük çeşitlilik göstermekte. Polonya kökenli bir firma ise, Mudita Pure isimli yeni cep telefonu ile bunların çoğuna çözüm getirmeyi hedefliyor.

Mudita firmasının telefonu için ‘yarı akıllı’ denilebilir. Akıllı telefonlardaki bazı özellikler cihazda bulunabiliyor, fakat asıl önemli olan insan sağlığına zarar veren birçok özelliği ortadan kaldırmak. Beden ve akıl sağlığı düşünülerek tasarlanmış telefonda ilk dikkati çeken şey, dev bir dokunmatik ekran olmaması. Hatta 2.84 inç’lik ekran renkli bile değil, çünkü aynı e-kitap okuyucularındaki gibi e-mürekkep teknolojisine sahip. Bu da mavi ışığı yok ederek ekranın gözleri yormasını engelliyor.

Minimal bir gövdeye sahip cep telefonunun, her ele alındığında huzur vermesi planlanmış. Denizden toplanmış grimsi beyaz bir taşa benzeyen Mudita Pure ilginç özelliklere sahip. Mesela anteni hem yüksek çekim gücü sağlayacak, hem de zararlı radyo frekanslarını en aza indirecek biçimde üretilmiş. Cihaz ile telefon görüşmeleri yapabilir, SMS yollayabilirsiniz. Ayrıca takvim, not tutma, alarm, el feneri, ses kaydedici ve hesap makinesi gibi baz becerileri de bulacaksınız. Cihazda bir meditasyon zamanlayıcısı bile var.

Tasarımcıların akıl sağlığımızı koruma yönündeki en büyük kararı ise telefona internet bağlantısı koymamaları olmuş. Böylece sosyal medya veya popüler mesajlaşma uygulamaları kullanamıyorsunuz. Can sıkıcı paylaşımlara ve her an telefona bakma isteği böylece biraz daha azalıyor. Tahmin edilebileceği gibi telefona oyun veya başka türden vakit kaybettirici uygulamalar da yüklenemiyor. Ama eğer isterseniz şarkı yükleyip müzik (veya sesli kitap) dinlemek için özel bir uygulaması mevcut. Bataryası da iki hafta kadar bekleme sağlıyor, yani her gün telefonu şarj etmek stresi de ortadan kalkmakta.

Mudita firması telefonun piyasaya çıkışını desteklemek için bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası düzenlemiş. Tüketiciler bu önsipariş kampanyasına o kadar ilgi göstermişler ki, 100 bin dolarlık hedef kampanyanın başlamasından itibaren bir saat içinde geçilmiş. Telefonun 2020 yılının Nisan ayında pazara sunulması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.