btbilgi

Akıllı bina otomasyon sistemleri içlerinde birden fazla yönetim mekanizması barındırmakta. Bunlar genellikle asansörler, havalandırma, iklim kontrolü, elektrik ve su tedariki, yangın alarmları, video gözetleme, durum sensörleri ve erişim kontrollerini içeriyor. Bir akıllı binadaki tüm kritik bilgi ve güvenlik sistemlerini takip etmek ve bunların otomatik çalışmasını sağlamak için kurulan bilgisayar sistemleri ise çoğunlukla internet bağlantısı bulunan standart iş istasyonlarından oluşmakta. Her ağ bağlantısı olan cihaz gibi bu bilgisayarlar da siber saldırılara uğrayabiliyor.

Güvenlik firması Kaspersky’nin akıllı bina sistemlerinde kullanılan çözümleri arasından rastgele seçilen 40 bin üründen örnek ölçümler toplanmış. Ortaya çıkartılan raporda, dünya genelinde akıllı binalarda kullanılan sistemlere çeşitli hasarlar verebilecek siber saldırılar ele alınmakta. Rapora göre, akıllı binaların yönetiminde kullanılan iş istasyonlarına düzenlenecek başarılı saldırılar kritik önem taşıyan birden fazla sistemin kolayca bozulabilmesini sağlamakta.

Bu siber saldırıların miktarı epeyce artmış durumda. Raporda akıllı bina otomasyon sistemlerini kontrol etmekte kullanılan bilgisayarların yüzde 26,5 kadarının, 2019’un ilk yarısında saldırıya uğradığı aktarılıyor. Saldırıların yaklaşık yüzde 12’si hesap bilgileri ve diğer değerli bilgileri çalmayı hedefleyen casus yazılımlarla gerçekleştirilmiş. İş istasyonlarının yüzde 20,6’sında solucan tespit edilirken, yüzde 5,9’luk bir kısmı ise fidye yazılımlarına maruz kalmış.

Siber tehditlerin büyük bir bölümünün internet üzerinden geliyor olması ise şaşırtıcı değil. Sızma denemelerinin yüzde 23,5’inin internet kaynaklı olduğu bilgisi veriliyor. USB bellekler, harici sabit diskler ve benzerleri gibi çıkarılabilir medya cihazları, toplam vakaların yüzde 17,6’sından sorumlu. Sahte e-postalarla gelen tehlikeli bağlantılar ve eklerin saldırılardaki kullanım oranı ise yüzde 8,8.

Her dört akıllı bina sisteminden biri siber saldırı yaşadı
Kaynak: Kaspersky

Saldırıların dünya üzerindeki dağılımına bakılınca, İtalya yüzde 48,5 oranla en çok akıllı bina saldırısı yaşayan ülke olmuş. Onu sırasıyla İspanya (yüzde 47,6), İngiltere (yüzde 44,4), Çek Cumhuriyeti (yüzde 42,1) ve Romanya (yüzde 41,7) takip ediyor.

Kaspersky güvenlik uzmanları akıllı binaları siber saldırı tehditlerinden korumak için, öncelikle BT altyapısını özel ICS ortamları için tasarlanan güvenlik çözümleriyle desteklemeyi tavsiye ediyor. Ayrıca olası açıkları belirlemek ve ortadan kaldırmak için, akıllı bina BT altyapısının düzenli olarak denetlenmesi de öneriler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.