btbilgi

Sanayi-üniversite iş birliğine büyük önem veren Bosch Türkiye firmasının geleneksel hale getirdiği ‘Değişimi Şekillendirin- Dijital Üretim ve Sanayi 4.0 Programı’ (Shape the Change – Digital Manufacturing & Industry 4.0), bu sene Sabancı Üniversitesi’nin iş birliğiyle gerçekleştirilmiş durumda.

Değişimi Şekillendirin programı öğrencilere, Dijital Üretim ve Endüstri 4.0 konularında hem kendi gelecek vizyonlarını oluşturma hem de fikirleriyle yarının dünyasını şekillendirme imkanı veriyor. Program 2017 yılında Boğaziçi Üniversitesi (Manisa Termoteknik Fabrikası) ile başlamış. 2018’de ise Yıldız Teknik Üniversitesi (Bursa Fren Sistemleri ve Manisa Termoteknik Fabrikaları) ile devam ettirilmiş. 2019’da ise Bosch Bursa Güç Aktarma Çözümleri Fabrikası Dijital Dönüşüm Strateji Ekibi, Sabancı Üniversitesi’nden gelen Endüstri Mühendisliği öğrencilerine liderlik yaparak 8 aylık bir programı tamamlamışlar.

Bosch Türkiye, üniversite-sanayi iş birliğine dayanan bu program sayesinde Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Endüstri 4.0 temalı projelerin teoriden çıkarılarak pratiğe dökülmesini sağlamakta. Bu seneki programda Sabancı Üniversitesi’nden beş Endüstri Mühendisliği öğrencisine, Bosch Bursa Güç Aktarma Çözümleri Fabrikası Teknik Fonksiyonlar Departmanından mühendis ekibi ve Sabancı Üniversitesi’nden bir öğretim görevlisi destek vermiş. Sekiz ay süren projenin birinci versiyonunun tamamlanarak, geliştirme noktaları ile yeni versiyonlarla devam edecek yaşayan bir sistem oluşturulduğu bilgisi aktarılıyor.

Sistem sayesinde önerilen dijitalleşme projeleri Bosch standartları ve öncelikleri ışığında otomatik olarak sıralanıyor. Şirket stratejisine en uygun proje, proje ekibine çok hızlı ve objektif bir şekilde sunuluyor. Doğru projeyi doğru zamanda uygulamaya yönelten sistem; şirket performans göstergelerinden verimlilik, tasarruf ve oluşturulabilecek kar maddelerine direkt olarak hizmet ediyor.

Çok kapsamlı bir uygulama alanına sahip olan proje ilk etapta üretim tesislerinde talaşlı imalat süreci, montaj hattı, veri-bilgi aktarımı noktalarında etkin olarak görülmekte. Projeler, proje ekibinin projeleri puanlayıp sistemin gerekli matematiksel modeli arka planda çalıştırmasıyla sıralanabilmekte. Sistem birçok alandan proje havuzunu da besliyor. Değerlendirme aşamasında yapılan toplantılar ile programın farklı alanlardaki projeleri en objektif ve doğru bir şekilde sıralayacak esnekliği sağlayabilmesi için de ayrıca çalışmalar yapılmış.

Sanayi-üniversite iş birliği kapsamında potansiyel fırsatların oluşmasını sağlayan projenin, önümüzdeki yıllarda başka Bosch fabrikaları ve farklı üniversitelerin iş birliği ile devam etmesi planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.