btbilgi

İnsanlar her ne kadar araç kullanırken telefonlarını kurcalamanın tehlikeli olduğunu bilse de, birçok kişi bunu göz ardı etmekten de çekinmiyor. Ne yazık ki akıllı telefonlar sürücüler için hem fazlasıyla ilgi odağı, hem de bir tehlike durumunda. Çoğu ülkede araba sürerken akıllı telefon kullanmak yasaklanmış olsa da, sürücüleri bu suç üzerinde yakalamak zor. O yüzden de bu konudaki cezalar yeterince etkili uygulanamıyor ve sürücüler de huylarından vazgeçmiyorlar. Ama yeni bir yapay zeka uygulaması sürücülerin fikrini değiştirebilir.

Avusturalya’nın Melbourne şehri kökenli Acusensus firması, bu zararlı davranışı değiştirmek için bir yapay zeka uygulaması çözümü geliştirmiş. Tasarladıkları algılama sistemi trafik kameraları üzerinden çalışıyor ve hem iyi hem de kötü hava koşullarında 7 gün 24 saat iş görebiliyor. Sistem güneş ışığı parlamalarına karşı korumalı ve gece yarısı bile performansı yüksek. Sistemin algoritmaları sürüş sırasında akıllı telefon kurcalayanları otomatik şekilde saptıyor, bunu kanıtlar şekilde fotoğraf çekiyor. Bu bilgiler de trafik kurallarını düzenleyen ve cezaları uygulayan kurumlara birer paket olarak sunuluyor.

Akıllı telefon kullanan sürücüleri yapay zeka yakalıyor

Ülkenin güneydoğusundaki New South Wales eyaletinin Ulaştırma Bakanlığı, sistemi kullanarak altı aylık bir pilot program gerçekleştirmiş. Bu dönemde yapay zeka 8,5 milyon sürücüyü kontrol etmiş ve 100 bin’den fazla suç işlendiğini kayıtlara geçirmiş. Sistem başarılı bulunmuş ve 2019 sonunda eyalet çapında tam zamanlı uygulama başlatılıyor. Algılama sisteminin mobil ve sabit kurulu kameralar ile 2023 yılına kadar 135 milyon sürücüyü kontrolden geçirmiş olması beklenmekte.

Sistem öncelikle uyarı modunda çalışacak. Yani akıllı kameraların saptadığı telefon kullanım suç örneklerinin sahiplerine birer uyarı mesajı gönderilecek. Bu mesajda, suçun tekrarlanması durumunda 344 Avusturalya Doları (yaklaşık 230 ABD Doları) para cezası verileceği aktarılacak. Ayrıca tekrarlanan her trafikte telefon kullanımı suçu da, sürücülerin ehliyetlerinden ceza puanları düşürecek.

Acusensus firması bu teknolojiyi Hindistan’da da piyasaya sürdüğünü söylüyor. Sistem Mumbai ve Haydarabad’daki ana yollarda kullanılmaya başlanmış bile. Yapay zeka aynı anda dört şeride kadar tarama yapıyor. Firmanın uygulama yapacağı ülkelerde sırada Kanada var. Artık başarısı kanıtlandığına göre, birçok hükümetin ve yerel yönetimin bu güvenlik odaklı önlem sistemini hızla devreye sokmak isteyeceği tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.