btbilgi

Araba diye adlandırılan nesneler her geçen gün biraz daha akıllanmakta. Sürüş destek sistemleri, dijital asistanlar ve nihai olarak otonom araç teknolojileri otomobilleri kalıcı şekilde değiştiriyorlar. Bu yolda çalışmalar yapan teknoloji firması Continental, piyasaya araçlar için uyarlanabilir sesli bir dijital asistan sunmaya hazırlanıyor.

Otomotiv sektörü artık basit arabalardan çok ileride bir noktada. Tüketiciler sezgisel, kolay ve sürücü ile araç arasında güvenli etkileşim sağlayan çözümler istiyorlar. Continental bunu göz önünde bulundurarak, neredeyse bir insan gibi iletişim kurabilecek bir asistan sistemi geliştirmiş. Sistemin doğal diyalog tasarımı, tek bir cümlede birden fazla soruyu anlama yeteneğine sahip. Bir diğer özelliği ise mantıksal bağlantıları tespit etme kapasitesi. Firma bu çözümü ile sürücülere akıllı bir yol arkadaşı vermeyi hedeflemekte.

Continental bünyesindeki Şase & Güvenlik ve Bilgi-Eğlence & Bağlantı Birimi Başkanı Johann Hiebl çözümle ilgili açıklamasında, “Akıllı ses kontrolü, özellikle gelecekteki yarı otomatik ve otonom otomobil üretimi için araçla doğal ve güvenli iletişimin anahtarıdır. Akıllı telefon gibi, araç da kişisel, her zaman yardımcı ve akıllı bir arkadaş haline geliyor. Özellikle yeni dijital asistanımızın akıllı ses tanıma teknolojisi sayesinde bu artık daha da mümkün” diyor.

Continental’in dijital asistanı çeşitli fonksiyon menüleri arasında kesintisiz geçiş özellikleri barındırmakta. Mesela uydu navigasyon sistemini etkinleştirmek için, sürücünün asistandan sadece bir rota istemesi yeterli. Sürücü varış yerindeki ücretsiz park yerlerini sorabiliyor veya varış yerinin çevresindeki bir restoranda bir masa ayırtmak için asistan üzerinden mesaj gönderebiliyor. Sistem tutarlı bir iletişim sağlarken ilgili verileri navigasyon sisteminden park alanı asistanına gönderiyor, restoranlar için yapılan internet aramalarını önerilen otoparkın konumu ile eşleştiriyor. Daha sonra tahmini varış süresi için navigasyon sisteminden faydalanarak elde ettiği bilgiyi ve restoran aramasını masa ayırtmak için e-posta ve ses kayıt programına gönderiyor. Dijital asistan “Orada restoran ara” isteğini anlıyor ve “Orada” ifadesinden kast edilen yeri önceden seçilen varış yeri olarak doğru şekilde yorumlayarak öneride bulunuyor.

Sistemin bir diğer önemli özelliği ise rahatsız edici komutları vermek zorunda kalmadan anlamlı bağlantıları tespit edebilmesi. Sürücü “Acıktım” dediğinde sistem bir restoran araması başlatabiliyor. Asistan, tek bir cümleyle iletilen birden fazla soruyu veya iki görevi de yapabiliyor. Eğer sürücü “Hannover’de Continental’e olabildiğince çabuk ulaşmak ve yakınlarda bir yerde Çin yemeği yemek istiyorum” diyorsa, asistan rotayı hesaplıyor ve hedefin yakınındaki Çin restoranlarını arıyor.

Dijital asistan öğrenme yeteneğine de sahip. Her etkileşimde sistem, sürücünün kullanıcı profilini optimize etmekte. Bir sonraki seyahat sırasında, sürücü “ben acıktım” diyorsa, akıllı ses asistanı, ilk olarak kullanıcı tarafından sık sık seçildiyse, sürücüye Çin restoranlarını önerebilmekte. Ancak “Hayır, İtalyan yemeğini tercih ederim” yanıtıyla bu seçim hızla güncellenebiliyor. Bu özelliğin gelecekte sürücüler için büyük kolaylık yaratacağı öngörülmüş. Örneğin asistan elektrikli araç aküsünün yeterli şarjı kalmamış olduğunu fark ederse, kullanıcının tercihlerine bağlı olarak bir alışveriş merkezi, park veya restoran önerebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.