btbilgi

Japon Uzay Keşif Ajansı (JAXA) ve Toyota beraberce Mart ayında bir uluslararası uzay araştırmaları görevi duyurmuşlardı. Bu görevin uzay keşiflerinde insan aktivitelerinin etkinlik alanının genişletilmesi ve fikri mülkiyet haklarının geliştirilmesi gibi hedefleri bulunmakta. Bu görevde yer almak isteyen Bridgestone firması da, Ay’da astronotlar tarafından kullanılacak ve basınçla çalışacak olan gezgin araçların lastiklerini geliştirme işini üstlenmiş.

Ay araçları için lastikleri Bridgestone geliştirecekHer iki kurumla ortak çalışma yürütecek olan Bridgestone bir yandan gezgin araçların Ay yüzeyi ile olan temas alanını incelerken, bir yandan da Toyota’nın Ay aracı projesine teknik ortak olarak hizmet verecek. Firma Ay araştırma aracının ağırlığının, ivmelenmesinin ve fren kabiliyetinin desteklenmesi, darbe emiliminin en aza indirgenmesi ve manevra kabiliyetinin iyileştirilmesi için çözümler geliştirecek. Bunların arasında kendi ürettiği esnek lastik sistemi sayesinde ay yüzeyinde mobilite ile ilgili karşılaşılabilecek zorlukların araştırılması da var. Bu lastik çözümleri Ay araçlarının yüzeyde 10 bin kilometreden fazla yol almasını sağlayarak, uzay görevinin tamamlanması için gerekli olan mesafenin katedilmesini sağlayacak.

Bridgestone Amerika Bölgesi Teknolojiden Sorumlu Yöneticisi Nizar Trigui iş birliği ile ilgili şu açıklamayı yapmış: “JAXA ve Toyota ile gerçekleştirmiş olduğumuz iş birliği ve bu kapsamda üstlendiğimiz görev bizim için gurur verici. Teknik kapasitemizin ayın yüzeyinde en zorlu koşullarda dahi işlevlerini tam olarak yerine getirebilecek bir lastiğin geliştirilmesine olanak sağlayacağına ve bizleri insanlığın mobilitesi için daha yukarı seviyelere taşıyacağına inanıyoruz.”

“Kurucumuz Shojiro Ishibashi, toplumun ilerlemesine ve gelişimine katkıda bulunmaya inanıyordu. Bridgestone kurumsal felsefemizin ayrılmaz bir parçası olan ‘Yaratıcı Öncülük’ (Shinshu-Dokuso) aracılığıyla geleceğe yönelik yenilikçi çözümler geliştirerek bu inanca olan bağlılığımızı ortaya koyuyoruz. Bu görev, bir yandan bu bağlılığı temsil ederken bir yandan da Bridgestone’un insanların hareket etme, çalışma ve oynama şekillerini iyileştirme gayretlerinin göstergesidir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.