btbilgi

Siber güvenlik kuruluşu Eset, 2019 yılının ilk altı ayındaki istatistiklerden mobil güvenliğin genel durumuyla ilgili bir analiz hazırlamış. Raporda en dikkat çekici bulgu Apple firmasına ait telefonların kullandığı iOS işletim sisteminde algılanan mobil güvenlik açıklarının ve kötü niyetli yazılım sayısının artmış olması. Öte yandan Android’de raporlanan güvenlik açıklarının sayısının azaldığı belirtilmekte. 2019 yılının Haziran ayına kadar Android işletim sistemini etkileyen 86 güvenlik hatası (CVE) yayımlanmış. 2018’de ise tüm yıl boyunca 611 CVE güvenlik açığı listelenmiş.

2019’ın ilk yarısı için mobil güvenlik tehditleri raporu

Android ortamında algılanan zararlı yazılım sayısının da düştüğü raporlanmakta. Aylık yeni kötü niyetli yazılım çeşidi ortalaması önceki yıllarda 300 adet iken, 2019’un ilk yarısında 240’a gerilemiş. Ayrıca raporda ciddi hataların yüzdesinin düşük olduğu önceki yıllara göre, 2019’un ilk yarısında yayımlanan hataların yüzde 68 kadarı kritik bulunmuş. Yüzde 29’u ise kötü amaçlı kodların yürütülmesine imkan vermiş. Eset verilerine göre bu dönemde Android’e yönelik kötü niyetli yazılımlar küresel olarak en çok Rusya (yüzde 16), İran (yüzde 15) ve Ukrayna’da (yüzde 8) yoğunluk göstermiş durumda.

iOS kısmında ise işler o kadar parlak değil. iOS işletim sistemi üzerinde 2019’da şu ana kadar 155 mobil güvenlik açığı keşfedilmiş. Bu rakamın 2018’e kıyasla yüzde 25’lik bir büyüme anlamına geldiği iletilmekte. Güvenlik araştırmacıları 2019’daki güvenlik açığı sayısının, 2018’de elde edilen rakamı aşacağını öngörmekteler. Buna rağmen iOS’ta görülen yüksek derecede kritik hata sayısı Android’in altında saptanmış (yaklaşık yüzde 20 civarlarında).

2019’ın ilk yarısı için mobil güvenlik tehditleri raporu

iOS platformunda algılanan kötü amaçlı yazılım sayısı ise geçtiğimiz yılın ilk yarısına göre yüzde 43 artış göstermiş. Bununla beraber yeni kötü amaçlı yazılım çeşitlerinin sayısının artmadığı rapor edilmekte. Bu durum, raporda siber suçluların daha çok kullanıcısı olan Android’e daha fazla ilgi göstermekte olduğu şeklinde yorumlanmış. Bu tehditlerin coğrafi dağılımında ilk üçü sırasıyla Çin (yüzde 75), Hindistan (yüzde 7) ve Tayvan’da (yüzde 4) almakta.

Eset raporda, mobil güvenlik ön planda tutularak tasarlanmış bu işletim sistemlerinin bile siber risklere açık olabileceğini hatırlatıyor. Mobil teknolojilerin güvenli kullanımı için eğitimin ve önlemlerin gerekli olduğunun akıldan çıkartılmaması tavsiye edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.