btbilgi

İnternet üzerinden yapılan kriptomadencilik faaliyetleri, büyük para ve enerji kayıplarına yol açmayan işlemler olarak zannedileiliyor. Bu iddianın doğru olup olmadığını öğrenmek isteyen araştırmacılar, internet üzerinden kriptomadencilik faaliyetlerini engelleyen Kaspersky güvenlik çözümlerinden 2018 boyunca alınan raporları analiz etmişler. Araştırmada bireysel kayıpların az olduğu ama çevreye olan küresel etkinin şaşırtıcı derecede ciddi olduğu saptanmış.

Yapılan hesaplara göre, internet üzerinden kriptomadencilik faaliyetleri ile harcanan enerji miktarı, madenciliği başlatan kod engellenmediği takdirde 1.670 megawatt saate ulaşabiliyor. Harcanan bu enerji miktarı, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) küresel ortalama düzeyine göre hesaplandığında yaklaşık 800 ton sera gazının (CO2) 2018’de atmosfere yayılması anlamına gelmekte.

Bu kadar fazla enerji için ödenmesi gereken ücretler ülkeye bağlı olarak 100 bin dolardan 500 bin dolara kadar değişebiliyor. Bu madencilik yönteminde harcanan enerjiyi karşılamak için, ünlü kaza öncesinde Çernobil nükleer santralinin ürettiğinden üç kat daha fazla enerji gerektiği bilgisi aktarılmakta.

Raporla ilgili bilgi veren Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Alexey Malanov şu açıklamayı yapmış: “İnternet üzerinden kriptomadencilik uygulamalarının etkisini azaltmak için çok sayıda hukuki ve teknik girişim yapılıyor. Bunun sonucunda da 2019’da bu tür faaliyetlerde önemli bir azalma kaydedildi. Ancak, kriptomadenciliğin ekonomik getirileri oldukça hiçbir şeyden haberi olmayan kullanıcıların işlemcilerinden yararlanma teşebbüsleri de devam edecek. Belki de daha önemlisi, sık rastlanmayan bu siber tehdidin çevreye çok olumsuz etkilerinin olması. Bu tür operasyonların engellenmesi yalnızca bir siber güvenlik sorunu değil aynı zamanda dolaylı yoldan çevreyi koruyan bir hareket. Bu sonuçların beklenmedik oldukları kesin fakat internet üzerinden kriptomadenciliğin ne kadar ciddi olduğunu değerlendirirken bunları hatırlamakta fayda var.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.