btbilgi

Finans alanında hizmet veren kuruluşlar müşterileri ile daha iyi iletişim kurmak için online platformlara, sosyal medyaya ve mobil uygulamalara yöneliyor. Bununla birlikte giriş engellerinin çok iyi olmadığı dijital platformların sağladığı yetersiz güvenlikler ciddi tehlikeler barındırmakta. Finans hizmeti sunan şirketlerle ilgili yayımlanan yeni bir araştırma raporunda, bu sektörde siber saldırıların yüzde 56 artış gösterdiği saptanmış. Düşük seviyede koruma sağlayan finans sektörü şirketleri, siber suçlular için bulunmaz bir nimet durumunda.

Güvenlik firması ZeroFOX tarafından sunulan ‘Finansal Hizmetler Dijital Tehdit Raporu’ (Financial Services Digital Threat Report | 2019) için 12 aylık süre içerisinde 2,9 milyar adet içerik taranmış. Araştırmacılar 8,9 milyondan fazla güvenliği tehdit eden vakayla karşılaşmış. Siber suçluların en çok başvurduğu yöntemlerden birinin, dijital ortamda markanın isminin ve kurumsal kimliğinin taklit edilmesi olduğuna dikkat çekilmekte. Rapora göre markanın kötüye kullanımı ve manipülasyon olayları en yaygın tehditler halinde. Raporu ele alan Komtera Teknoloji, bu türden saldırıların birçok müşteri tarafından tespit edilemediğini aktarmış.

Raporda finans sektörü hizmet şirketlerinin kurumsal sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesinin, diğer sektörlere göre daha fazla gerçekleştiği belirtilmekte. Araştırmaya göre siber saldırganlar her bir finans şirketi için yılda ortalama 30 kez siber saldırı faaliyeti gerçekleştiriyorlar.

Finans şirketlerine yönelik siber saldırıların çeşitliliğine de dikkat çeken araştırmacılar, özellikle dijital platformlardaki dolandırıcılık işlemlerinin arttığını raporluyor. Gerçekleşen siber saldırıların yüzde 40’ını dolandırıcılık işlemleri oluştururken, bunların yüzde 75’i mobil uygulamalar ve sosyal medya üzerinden gerçekleşiyor. Tespit edilen 87 bin 900 dolandırıcılıktan yüzde 37’si “money-flipping” adı verilen para katlama dolandırıcılığından, yüzde 28’i müşteriye hediye dolandırıcılığından ve yüzde 27’si de kriptopara dolandırıcılığından oluşmakta. Raporda verilen bilgilerden bir diğeri de sahte uygulamaların artışı. Araştırmacılar saldırılarda 489 tane sahte mobil uygulamaya rastladıklarını ifade etmişler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.