btbilgi

Otomotivde dijitalleşme etkisi süratle yükseliyor. Çoğu kişi araba satın almadan veya satmadan önce tercihini büyük oranda internette yapıyor. Bunu ortaya koyan da Garaj Sepeti firmasının yaptığı en yeni araştırma. Araba.com ve Tasit.com kullanıcılarının ikinci el araba almaya yaklaşımlarının ve arabalarını satma kararlarının incelediği araştırmada, tüketicilerin önce internet araştırmaları yapmayı tercih ettiği ortaya konulmış durumda.

25 Temmuz – 23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılan çalışmaya toplam 23 bin 250 kişi katılmış. Sonuçlara bakılırsa araba alacak ve satacaklar internet kullanarak fiziksel süreci minimuma indirmek istiyor. Araştırmanın ön plana çıkan sonuçları şu şekilde özetlenmekte:

  • Ankete katılanların yüzde 49,2’si üç ay, yüzde 6,18’i altı ay, yüzde 10,26’sı ise bir yıl içinde ikinci el araç almayı düşündüğünü paylaşmış.
  • İkinci el araç almayı düşünenlere “aracı kimden ve nasıl almayı düşünüyorsunuz” diye sorulduğunda, yüzde 65,97’si ‘internetten araştırarak’ yanıtını vermiş. Bu yanıtı ‘arkadaş – aile’ (yüzde 17,72), ‘oto galeri’ (yüzde 9,36) ve ‘yetkili bayi’ (yüzde 6,95) seçenekleri takip etmiş.
  • “İkinci el araç aldığınızda zorunlu trafik sigortasını nasıl yaptırırsınız” sorusuna ise ilk sırada ‘sigorta acentesi’ (yüzde 46,44) yanıtı verilmiş. ‘İnternetten araştırarak yaptırırım’ seçeneği ise yüzde 37,46 oranı ile ikinci sırada yer almış.
  • Aracını satmak isteyenlerin de satış için yüzde 59,79 oranında ilk seçenek olarak interneti tercih ettikleri saptanmış. Onu ‘arkadaş – aile’ (yüzde 22,21), ‘oto galeri’ (yüzde 11,82) ve ‘yetkili bayi’ (yüzde 6,18) seçenekleri takip ediyor.

Garaj Sepeti CEO’su Mehmet Çelikol araştırma sonuçlarına ilişkin şunları aktarmakta: “Dijitalleşmeyi görmezden gelmek çok büyük hata olur. Köklü ve geleneksel şirketlere düzenli olarak bu durumu aktarmaya çalışıyoruz. Fiziksel noktalar artık karar sürecinin ötesinde büyük ölçüde tamamlayıcı birer lojistik noktası haline gelecekler. Müşterilerin kolaylık arayışı artacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.