btbilgi

Küçük çaplı şirketler 50’den az çalışana sahipler ve yaşadıkları siber güvenlik vakaları genelde haberlere çıkmıyor. Küçük şirketlerin işlerini doğrudan etkileyen bu saldırıların arasında en büyük sıkıntı yaratanlar ise veri sızıntıları. Kısıtlı kaynaklarını büyümeye ayırmayı tercih eden bu şirketler, iş süreçlerini durduracak ve yavaşlatacak durumlara hazır olamıyorlar. Bu da doğal olarak gelir kaybı anlamına geliyor. Şirketler güven kaybı da yaşamanın dışında, GDPR gibi yönetmeliklere uymadıkları için bir de ceza ödemek zorunda kalıyorlar.

Kaspersky tarafından Nisan 2019’da 1-49 çalışana sahip 1.138 şirket arasında yapılan ‘BT Güvenliği Riskleri Anketi’, küçük şirketlerin ciddi boyutlarda veri sızıntıları yaşadığını göstermekte. Ayrıca bu sorundan etkilenen şirket sayısının, başka hiçbir sektörde olmadığı kadar hızlı bir şekilde arttığı da saptanmış. META bölgesinde veri sızıntısıyla karşı karşıya kalma oranı KOBİ’ler (yüzde 64) ve kurumsal şirketlerde (yüzde 67) daha yüksek olsa da, daha küçük şirketlerdeki oran bir yıl içinde 12 puan artmış (2018’de yüzde 33) durumda.

En küçük ölçekli şirketler için veri sızıntısı tehlikelerinin her yıl daha da büyümekte olduğu raporda iletilmiş. Bu durumdan kaçınmak için küçük şirketlerin veri sızıntılarına karşı hazırlıklı olması gerekiyor. Araştırmaya katılan bazı şirketlerin (yüzde 27 oranla) koruma için tüketici ürünlerini kullandığı ortaya çıakrtılmış. Bu ürünler belirli bir düzeyde koruma sağlasa da, ev kullanıcılarına yönelik olduklarından iş güvenliği için gerekli olan özelliklere sahip olmadıkları hatırlatılmakta. Mesela kurumsal ürünlerde sunucular veya merkezi yönetim için koruma özellikleri bulunduğu ifade edilmiş.

Küçük şirketlere yardımcı olmak isteyen Kaspersky, siber güvenlik yönetimi için şunları tavsiye ediyor:

  • Çalışanlarınıza temel siber güvenlik bilgileri verin. Örneğin, bilmedikleri e-postalar veya web sitelerindeki dosyaları açıp saklamamaları gerektiğini, bunların tüm şirkete zarar verebileceğini anlatın.
  • Çalışanlarınıza hassas verileri nasıl kullanmaları gerektiğini hatırlatın. Örneğin, kimlik doğrulaması etkin güvenilir bulut hizmetlerini kullanmalarını, güvenilmeyen üçüncü taraflarla paylaşım yapmamalarını söyleyin.
  • Yalnızca resmi kaynaklardan indirilen yasal yazılımlar kullanmayı zorunlu kılın.
  • Önemli verilerin yedeklerini alın, BT ekipmanlarını ve uygulamalarını düzenli olarak güncelleyin. Böylece sızıntıya neden olabilecek açıklardan kaçınabilirsiniz.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.