btbilgi

Tüm fazları tamamlandığında, İstanbul Havalimanı yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak. Sorunsuz havalimanı operasyonları için her şart altında güvenilir ekipman ile donatılmış etkin bir iletişim zorunlu. Özellikle de dakikada bir uçağın iniş kalkış yaptığı ve her gün yarım milyondan fazla yolcu transferi yapan İstanbul Havalimanı gibi yoğun hava trafiğine sahip yerlerde, kesintisiz ve hızlı hizmet çok önemli hale geliyor. İGA Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri A.Ş ile Tayvan kökenli Getac firmasının yeni iş birliği de bu hizmetin kalitesini garantilemek için başlatılmış.

Havalimanlarında otomatik uçak yakıt ikmal sistemlerinin işletiminde kullanılan Getac F110 dayanıklı tabletleri, bundan böyle İstanbul Havalimanı’nda da kullanılacak. Bu tabletler ikmal araç filosunun apron üzerinde herhangi bir noktadan merkezi kontrol sistemine bağlanmasını ve otomatik yakıt ikmal sürecini başlatmasını sağlıyor. Bunun sonucunda her uçak yaklaşık 45 dakika içinde bir sonraki uçuşu için hazır hale getirilebiliyor.

İGA Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri A.Ş. tarafından işletilen teknoloji harikası otomatik yakıt ikmal sistemi, 6,5 milyon metrekare genişliğindeki tüm apron alanını kapsayan bir sistem. Bu sistem klasik yakıt kamyonlarıyla kıyaslandığında daha hızlı, daha hassas yakıt ikmali yapmasının yanında apronda sıkışıklığın azalması ve işlemlerin daha güvenli şekilde yapılması dâhil bir çok avantaj sunuyor. Getac’ın sunduğu her türlü zorlu şarta dayanıklı ekipmanlar bu yenilikçi sistemin kalbinde yer alıyor.

İstanbul Havalimanı yakıt ikmal sistemi Getac F110 tabletlerine emanet

Yeni gelen uçakların karşılanması ve apronun altında bulunan yakıt pompalarına bağlanması için, her biri Getac F110 tablet ile donatılmış olan 60 ikmal aracı kullanılıyor. İkmal araçlarının operatörleri merkezle iletişim kurmak, yakıt ikmalini başlatmak, gerekli yakıt miktarını tam ve otomatik olarak iletmek amacıyla tabletin içinde yer alan güçlü 4G bağlantıdan yararlanıyor. Operatörler aynı şekilde bir sonraki uçak alana iner inmez yeni uçağı karşılayabilecek pozisyonu almak üzere tabletler üzerinden yönlendiriliyor.

Getac F110 sistemi aynı zamanda apronda kullanılan 50 elektrikli ikmal aracının kalan akü ömrünü de izliyor. Tabletin büyük boyutlu ekranı ve güçlü işlemcisi sayesinde operatörler hem yakıt ikmal sürecini hem de batarya ömrünü aynı anda izleyebilmek için ekran görüntüsünü ikiye bölebiliyor. Doğrudan güneş ışığı veya yağmur altında yapılan çalışmalar dahil, her şart altında kolay okunabilecek ve çalıştırılabilecek şekilde tasarlanan tabletler, toz, su veya titreşim gibi dış etkenlere karşı son derece dayanıklı üretilmiş.

Getac’ın çözümleri yalnızca havalimanının geniş çalışma ortamında iletişimi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda otomatik yakıt ikmal sistemiyle kesintisiz bağlantı sağlayarak hataları da ortadan kaldırıyor. Bu anlamda klasik yakıt tankerleri ile kıyaslandığında, iletim etkinliğinde yüzde 60’a varan tasarruf sağlanıyor. Bu sayede aprondaki sürücülerin ve yönlendiricilerin sürekli hizmet vermeye odaklanmaları da kolaylaşmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.