btbilgi

Gümüzde tüm bilgisayar, akıllı telefon ve tablet kullanıcıları için Wi-Fi vazgeçilmez bir teknoloji durumunda. En yaygın ve popüler kablosuz veri iletimi teknolojisi olduğu için, zamanla farklı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çok çeşitli Wi-Fi teknolojileri de meydana getirildi. Şimdi ise elimizde herşeyi herşeye bağlamayı vaat eden en yeni kablosuz transfer standartı olan Wi-Fi 6 var. Wi-Fi 6, bu alandaki standartları düzenleyen ‘Wi-Fi Alliance’ kurumu tarafından resmi olarak devreye sokuldu.

İşin can sıkıcı yanı, şimdiye kadar Wi-Fi standartları konusunda karmaşık bir isimlendirme mevcuttu. Tüketicilerin bir cihazın en son Wi-Fi standardını destekleyip desteklemediğini anlamak için kolayca algılanamayan kodlarla boğuşması gerekiyordu. Wi-Fi Alliance geçen sene yaptığı bir açıklama ile bunun değişeceğini söylemişti. Şu andaki cihazların çoğu bir önceki nesil olan ‘802.11ac’yi destekliyor. Yeni nesil standartlar ise teknik olarak ‘802.11ax’ kodu ile biliniyor. Fakat artık yeni isimlendirme şeması var ve bazı şeyler daha kolay anlaşılıyor:

  • Wi-Fi 6: 802.11ax standartını destekleyen cihazları tanımlamak için kullanılacak.
  • Wi-Fi 5: 802.11ac standartını destekleyen cihazları tanımlamak için kullanılacak.
  • Wi-Fi 4: 802.11n standartını destekleyen cihazları tanımlamak için kullanılacak.

Bugünden itibaren cihaz üreticileri en yeni standartı desteklediklerini ifade etmek için ‘Wi-Fi Certified 6’ etiketini kullanabilecekler. Bu etiketin bulunduğu teknoloji ürünleri Wi-Fi 6 teknolojisine uyumlu, onaylanmış cihazlar olacaklar. Bunların arasında ilk akla gelenler, Apple’ın yeni akıllı telefonları iPhone 11 ve iPhone 11 Pro/Max modelleri. Bu standart daha da yüksek hızlar, daha uzun menzil, daha düşük enerji tüketimi ve daha fazla güvenlik sunuyor. Ayrıca tek bir Wi-Fi yönlendiriciye veya hotspot’a bağlı birden fazla kablosuz cihazın daha iyi yönetilmesini de sağlıyor.

Wi-Fi Alliance yaptığı açıklamada şu bilgileri vermiş: “Wi-Fi Certified 6 yüksek bant genişliği ve düşük gecikme gerektiren kritik öneme sahip iş uygulamaları için temel teşkil edecektir. Bunlara ultra yüksek çözünürlükte videoları canlı yayınlamak, havalimanları ve tren istasyonları gibi çok yoğun veri trafiğinin yaşandığı yerlerde sıkışmaları önlemek gibi örnekler verilebilir. Wi-Fi Certified 6 cihazları güvenlik ve birlikte çalışabilirlik için en yüksek standartlara sahip olacak. Düşük pil tüketimi özelliği gibi becerileri ile, Nesnelerin İnterneti (IoT) de dahil olmak üzere her ortam için sağlam bir seçim.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.