btbilgi

Güneş enerjisi giderek daha popüler hale gelmekte olan bir yenilenebilir enerji türü. Hem düşük maliyeti, hem de kolay kurulumu sayesinde dünyanın her yerinde hızla yayılmakta. Yalnız çoğu temiz enerji kaynağı gibi, güneş enerjisinin de kendine göre bir dezavantajı var. Güneşten beslendiği için geceleri hiç işe yaramıyor. Fakat gündüz üretilen elektrik bataryalarda depolanarak geceleri şebekeye verilebilmekte. Bunun üzerine kafa yoran bir grup Kaliforniya Üniversitesi araştırmacısı, gece de elektrik üretebilmek için özel bir termoelektrik jeneratörü tasarlamış.

Geliştirilen termoelektrik jeneratörü, güneş panellerinin tam tersi şekilde çalışıyor. Geceleri devreye giren cihaz, iki yüzey arasındaki sıcaklık farkından elektrik akımının üretildiği termoelektrik prensipleri ile çalışıyor. Jeneratörde ‘ışınımsal soğutma’ (radiative cooling) denilen başka bir tekniği daha kullanmışlar. Bu soğutma tekniği, gökyüzüne bakan yüzeylerde gözlemlenmekte. Bu yüzeyler geceleri etraflarındaki havadan daha soğuk olabiliyorlar, çünkü atmosfer kızılötesi enerjiyi engellemediğinden ısıyı doğrudan çevrelerine yayarlar. Bu tekniğin enerji kullanmaya gerek kalmadan binaları soğutmak için bir sisteme çevirileceği öngörülmekte.

İki prensibi birleştiren araştırmacılar, termoelektrik jeneratörlerini oluşturmak için siyah boyalı bir alüminyum diskten ve alüminize edilmiş mylar ile kaplanmış bir polistiren muhafaza imal etmişler. Muhafazanın içindeki hava göreceli olarak sıcak kalıyor ve alüminyum disk de gökyüzüne bakan yüzey görevi görmekte. Termoelektrik modül elektrik üretmek için disk ile, diskin çevresindeki hava arasındaki sıcaklık farkını kullanıyor. Sistem bir voltaj yükseltme dönüştürücüsüne ve küçük bir LED ampule bağlı. Cihazın ürettiği elektrik ışığı çalıştırmak için yeterli durumda.

Bu termoelektrik jeneratörü geceleri elektrik üretecek

Araştırma ekibi cihazı çatılarında test etmiş ve jeneratörün ürettiği elektrik miktarını altı saatten uzun süre ölçmüş. Cihazın metrekare başına 25 mW üretebildiği saptanmış. Bu rakam pek fazla gibi görünmemekle birlikte, en azından sistemin işe yaradığını kanıtlamaya yetiyor. Mühendisler sistemin metrekare başına 0,5 W üretecek şekilde, günümüzdeki genel materyaller sağlanarak ölçeklenebileceği yönünde emin olduklarını söylemişler. Sistemin ticari seviyeye geldiğinde güneş panelleri ile paralel ve birlikte çalıştırılması hedeflenmiş. Böylece iki sistem birlikte 24 saat boyunca elektrik üretmek için devrede kalabilecek.

Sistemin çalışma prensibi ve ayrıntıları ‘Joule’ isimli jurnalde bir bilimsel makale olarak bulunabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.